Täna avatakse Eesti põhiseaduse 100. aastapäeva puhul Kaarsillal näitus

Täna avatakse Eesti põhiseaduse 100. aastapäeva puhul kaarsillal näitus. FOTO: Sille Annuk / Tartu Postimees

Tartu linnavalitsus toob koostöös Tartu kunstikooli õpilastega juunis Kaarsillale näituse Eesti Vabariigi põhiseadusest. Põhiseaduse sajandaks aastapäevaks valminud näituse «Põhiseadusega põhiseadusest» keskmes on joonistused ja tekstid, mis on saanud inspiratsiooni rahvuseepose «Kalevipoeg» värssidest ning põhiseaduse peatükkidest. 

Tartu kunstikooli õpilased Kristin Kaldam, Mette Mari Kaljas, Aulis Puri ja Vanessa Järv on oma erineva käekirjaga loonud joonistused ja kollaažid ning saanud tekstiloomel inspiratsiooni eeposest «Kalevipoeg» ja põhiseadusest. «15 põhiseaduse peatükki seotud 15 «Kalevipoja» värsiga. Põhiseadus on Eesti riigi alusdokument, «Kalevipoeg» on eesti rahva alusdokument. Need on omavahel seotud,» selgitasid noored kunstnikud.

Tartu linnavalitsuse nõunik ja näituse linnapoolne kuraator Indrek Mustimets ütles, et Tartu linn on kandnud läbi aja põhiseaduse vaimu. «Tartu on vaieldamatult üks põhiseaduse ja põhiseadusliku riigi sünnilinnu ning meil on hea meel, et koostöös noorte tartlastest kunstnikega saame mõelda põhiseaduse tähendusele ja meie ühendusele selle tüvitekstiga,» lausus Mustimets.

Tänavu täitub 100 aastat Eesti Vabariigi esimese põhiseaduse vastuvõtmisest. Asutav Kogu võttis põhiseaduse vastu 15. juunil 1920 ja see jõustus sama aasta 21. detsembril. Põhiseaduse üle aegade ulatuv mõju väärib laialdast ja esinduslikku meelespidamist. Seetõttu tähistab justiitsministeerium 2020. aastat põhiseaduse aastana, et tutvustada ühiskonnale tavapärasest põhjalikumalt ja mitmekülgsemalt inimeste põhiõigusi. Erilist tähelepanu pööratakse inimeste õiguste ja kohustuste tasakaalu selgitamisele ning iseäranis noorte teavitamisele põhiseaduse rollist. 

Sillanäitus «Põhiseadusega põhiseadusest» avatakse 1. juuni õhtul ja see jääb vaatamiseks sillale terveks kuuks. Näitust on võimalik vaadata ka Tartu linna kodulehelt.

Tagasi üles
Back