N, 1.06.2023

Jaani kiriku terrakotade read täienesid paarikümne kujuga

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Kunstiteadlane, konservaator Eve Alttoa kinnitas reedel Jaani kirikus riiulile skulptuurseid päid ja poolfiguure tõstuki abil. Riiulil on teiste hulgas rüütli pea (ülal vasakul).
Kunstiteadlane, konservaator Eve Alttoa kinnitas reedel Jaani kirikus riiulile skulptuurseid päid ja poolfiguure tõstuki abil. Riiulil on teiste hulgas rüütli pea (ülal vasakul). Foto: Sille Annuk

Tartu Jaani kirikus leidis eelmisel nädalal vaatamiseks koha 19 keskaegset skulptuuri, mille on puhastanud sajanditega kogunenud saastast ning konserveerinud meile ja järeltulevatele põlvkondadele imetlemiseks nende haruldaste kunstiteoste uurija Eve Alttoa. Kümne terrakotapea ja üheksa poolskulptuuri kordategemine on tema viimase kolme aasta töö.

Eve Alttoa oleks saanud sama koguse unikaalseid, savist ükshaaval välja lõigatud päid ja figuure võibolla aastakese varem kirikusse riiulile avalikuks vaatamiseks välja panna, kuid vahepeal remonditi maja, kus asub tema töökoda. «Pidin kõik kinni katma-pakkima ning hiljem hoopis töökoda ja hoidlat restaureerima,» selgitas ta.

Senisele riiulitele vaatamiseks pandud 130 skulptuurile nüüd lisatute hulgas on kõik küll eri ilmega, kuid kaks neist on omakorda erilised. Nimelt on üks pea rüütlikiivriga, nagu neid kasutati arheoloog Ain Mäesalu teatel linnades turniiridel vahest rohkemgi kui sõjategevuses, ning teine on habemik, kellel paistab poikvel suust justkui hambaid.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles