Kui inimene, keda teised perfektsionistiks ja kontrollifriigiks nimetavad, on siiani nende omadustega väga edukalt hakkama saanud, siis tal on enda muutmine kõike muud kui lihtne, eriti kui rohkelt reklaamitavad vaimse tervise hoidmise võimalused ja nipid – meditatsiooniäppidest kriisitelefonideni – kõlavad mitte kui võimalus, vaid taas kui lisakohustus.
Ühte universaalset karantiiniväsimuse põhjustajat on hakatud kutsuma moraalseks väsimuseks, seda triviaalsete igapäevaaskeldustega seotud ootamatu ja pideva vaimse pingutuse tõttu ning kohati lausa eksistentsiaalse mõõtme tõttu. Inimesed lihtsalt ei jaksa lõpmatuseni oma peas arvutada varasemate poolautomaatsete argitegevuste eetilist mõõdet, ohtlikkust endale ja teistele, sellega seotud kausaalsusi ja tõenäosusi.
Küllap meeldiks paljudele kuulus olla, aga väga väsitav on elada kuude kaupa hirmus, et ega minust ometi saa supernakatajast tiivalöögiliblikat, kellest kogemata terve suguvõsa, pool Eestit või veel suurem rahvahulk koroonasse jääb – ja kellest kogu küla ja maailm siis räägib.
Varem pidi poodi minekuks sinna kohale minema, korvi enamasti üsna ette teada kraami täis laduma, maksma ja koju liikuma – enamasti sai seda kõike teha muid mõtteid mõeldes.
Nüüd aga on tulnud mitme kuu jooksul esmalt end ära kategoriseerida: kas ma ikka peaksin üldse kodust välja minema, võibolla köhatan natuke kahtlaselt või hoopis on mul riskirühma kuuluv pereliige kodus, seega ei maksa?
Seejärel on vaja meelde tuletada, kas pood ongi lahti või hoopis kinni ja vaadata, kas ja millal võiks saabuda kraam kohale netipoest.