Vanemuist ootab ees muutmine sihtasutuseks

Vanemuise teatrimaja Tartu kesklinnas.

FOTO: Margus Ansu/ Postimees

Minister Rein Lang rääkis intervjuus Postimehele plaanist muuta kõikide teatrite rahastamist sel moel, et moodustada neist sihtasutused. Mida toob see kaasa Vanemuisele?

Esimesena nimetas kultuuriminister Pärnu teatrit. «Endla saab nüüd minu ajal esimeseks pääsukeseks,» ütles Lang eilses Postimehes. «Kõik kokkulepped ja formaalsused on nüüd lõpusirgel ja loodetavasti kirjutame jaanuari lõpus sihtasutuse loomisele alla.»

Sama peaks ministri arvates juhtuma juba sel aastal Vanemuise, Eesti Nuku- ja Noorsooteatri ning teatriga NO99. Vanemuise visioonis aastateks 2010–2014 sellist võimalust ei ole ette nähtud. Kuidas on võtnud Vanemuise juhtkond vastu ministri sellesuunalise kavatsuse?

«Teatrijuhina olen ma informeeritud juba pikemat aega, et uue kultuuriministri soov on muuta teatri juriidiline vorm sihtasutuseks,» ütles Paavo Nõgene. «Ma ei näe selles probleemi, sest meie põhitegevuse seisukohast ei muutu midagi. Külastajale jääb Vanemuise teater Vanemuise teatriks, kus on kolm žanri ja mitmekesine repertuaar.»

Teatri loominguliselt poolelt vaadates ei näe Nõgene samuti erinevusi. Kolmežanrilisuse tõttu jääb tööle kolm loomingulist juhti.

«Kollektiivile ei too see kaasa muud kui seda, et nende pangakontole laekub edaspidi iga kuu palk mitte enam rahandusministeeriumilt, vaid sihtasutuselt Teater Vanemuine,» lisas ta.

Määratakse nõukogu

Küll aga muutub ühte-teist teatrijuhi ametikohal. «Teatrijuht ei tööta uue vormi alusel enam töölepinguga kultuuriministeeriumis nagu mina praegu, vaid teatrile määratakse nõukogu ja nõukogu hakkab kontrollima teatrijuhi või teatri juhatuse tööd, samuti valima uut juhti, kui praeguse ametiaeg läbi saab,» selgitas Nõgene.

Sihtasutuse asutamisel on võimalusi mitu. Riik võib seda teha üksi või kaasata partnereid – näiteks Tartu linna.

«Samas pean märkima, et Vanemuine pole pelgalt Tartu teater, meie põhitegevuse piirkonnaks on kogu Lõuna-Eesti, teadupärast anname aktiivselt etendusi ka Tallinnas ja paljudes teistes paikades üle Eesti,» märkis Nõgene. «Seega on see kindlasti arutelu koht ning välistada ei tasu ühtegi varianti.»

Ta peab realistlikuks, et Vanemuine muutub sihtasutuseks 1. jaanuarist 2014. Tarvis on lahendada küsimusi, mis on seotud asutajate ja asutamistoimingutega, renoveerimise ja litsentsilepingutega.

«Kiirustada pole mõtet ega ka vaja,» ütles Nõgene.

Abilinnapea Tiia Teppanile oli ministri eile avalikuks tulnud seisukoht uudiseks nagu üldiselt kõikidele lehelugejatele. «See teema on nagu kuum kartul, aga oma arvamuse võin ma loomulikult öelda,» ütles ta. «Seni on Vanemuine küll riigiteater, aga ta on alati olnud linnale väga tähtis. Sõltumata omandivormist meie oma teatrit hätta ei jäta.»

Mullu toetas Tartu Vanemuist 92 033 euroga (sama palju nagu aastal 2010), tänavuses eelarves on selleks 110 000 eurot.

Rakvere kogemus

Rakvere teatrist sai sihtasutus Rakvere Teatrimaja aastal 2005. Sihtasutuse juhataja Joonas Tartu rääkis, et suuri erinevusi ei olegi: «Alluvusmudel jääb küllaltki sarnaseks – kultuuriministeerium on ikkagi juhtiv asutus, kes annab teatud suuniseid. Mõningad erinevused on kindlasti raamatupidamises.»

Joonas Tartu peab lausa suureks plussiks, et tema sihtasutuse nõukogus on kultuuri- ja rahandusministeeriumi esindajad, sest nende vahendusel jõuab oluline valitsuse tasandi info Rakverre vahetult ja kiiremini.

«Sihtasutuseks muutumine peaks andma teatrile vabadust juurde,» lisas Tartu. «Riigiasutus on mõneti natuke rohkem kammitsetud.»

Praegune uuendus tähendab kultuuriministeeriumi teatrinõuniku Tõnu Lensmendi sõnul kõikide etendusasutuste viimist riigieelarve jaoks ühte kujusse.

«Siis me saame kõikide teatrite puhul rääkida ühtsest toetuste eraldamise mehhanismist,» märkis Lensment. «Ega riik ei taandu teatritest kuskile.»

Teatrinõuniku sõnul on reaalne, et 2014. aastaks on praegused riigietendusasutused muutunud sihtasutusteks.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles