«Sul on alati see tunne, et sa võidad,» ütles poeg, kui temaga «erika» peale kihla vedasin. «Ja alati sa kaotad.» Näiteks kui 2011. aastal vedasin lapsega kihla, et Kristen Michal saab presidendiks ning meie kihlvedu oli juba lahku löödud, teatas ta mulle võidurõõmsalt, et Eesti kodanik saab presidendiks kandideerida alles 40-aastaselt. See polnud mulle pähe tulnud.
Kas sellest saab esimene kihlvedu, mille võidavad kõik?
Levitame kuulujutte, üks totram kui teine. Hüpoteesid ei pea toetuma faktidele. Kui tahan kiiret tulemust, viskan kõik teooriad lauale nagu värvilised postkaardid ja vaatan, mis tundeid ja mõtteid need tekitavad. Ma pole teadlane, kes ootab faktide kogunemist, ega vaatle olukordi, arvutades tõenäosusi.
Löön pildi laiali ja näen palju erinevaid versioone. Saan midagi teada ja tulevad uued ideed.
Vahepealse kuuga on kõik oma arvutist kaamera üles leidnud ja nii minagi, aga erilist vastutulelikkust ei ilmuta ma oma koduseinte avamisel. Nüüd saab raiuda akna igaühe koju ja tõeliselt teada saada, millise seina ääres sõpradel ja kolleegidel kõige rohkem meeldib end teistele näidata või kellegi avaliku ja kodukuvandi vahe. Psühholoogid saavad vaevata jälgida, mida inimesed ekstreemses olukorras teevad. Minagi siin kirjutasin ekstreemsest olukorrast kui isiksuse proovikivist.
Oleme omaette, samas avatumad kui enne. Näeme põhiliselt seda, mis aknast paistab. Ka ma ise olen maailmale avatud aken ja pean mõtlema, mida endast paista lasen, kui näitan ükskõik kellele oma kodu, mis oli kunagi kindlus.