Tartu ülikooli teadlaste loodud rakendus annab soovitusi Eesti elurikkuse hoidmiseks

Tartu Postimees
Copy
Aasalilled.
Aasalilled. Foto: Elmo Riig

Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudis välja töötatud rakendus Rohemeeter aitab hinnata Eesti maastike looduslikku mitmekesisust. 

Valides kaardirakenduses asukoha, annab Rohemeeter soovitused elurikkuse säilitamiseks või piirkonna looduskeskkonna parandamiseks. Rakenduse töötasid koos töörühmadega välja Tartu ülikooli botaanika professor Meelis Pärtel ja botaanika vanemteadur Aveliina Helm.

Teadlaste sõnul väheneb elurikkus kiiresti kogu maailmas, see seab ohtu hästi toimivate ökosüsteemide säilimise ja seeläbi ka meie elukeskkonna. «Heas seisus ökosüsteemid ja elurikkad maastikud on olulised, sest need tagavad meile puhta õhu, vee, toidutootmise kestlikkuse, aineringete toimimise, vastupidavuse kliimamuutustele, füüsilise ja vaimse tervise, identiteedi, kodutunde ning palju muud, mida kipume pidama iseenesestmõistetavaks,» selgitas professor Meelis Pärtel.

Pärteli sõnul ohustavad elurikkust enim maastikumuutused. Nii mõjutavad seda näiteks ajalooliste, pikka aega püsinud niidukoosluste hävimine, põllumajandusmaastike muutumine liiga ühetaoliseks, loodusliku koosseisuga vanade metsade vähesus metsamaastikes, soode ja märgalade kuivendamine ning liikide vajaduste eiramine linnade ja uusasumite planeerimisel ja haljastamisel.

Tartu ülikooli teadlaste väljatöötatud Rohemeeter toetab nii maa- kui ka linnapiirkondade maastike planeerimisel Eesti elurikkust ning keskkonna toimimiseks elutähtsate ökosüsteemide säilitamist. Rohemeetri abil saab koduhoovi või avaliku ruumi kujundamisel teha valikuid ja otsuseid, mis hoiavad keskkonda sobilikuna nii inimesele kui ka teistele liikidele meie ümber.

Rohemeeter on välja töötatud Tartu ülikooli arengufondi eksperimentaalarenduse toetuse toel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles