Siseministeerium soovib, et omavalitsused töötaksid välja plaani, kuidas tagada laste püsimine asendus- ja turvakodudes (23)

Tartu Postimees
Copy
Politseiauto.
Politseiauto. Foto: Margus Ansu

Eriolukorra ajal on suurenenud probleemid laste ja noortega ning kasvanud politsei koormus, mistõttu pöördus siseministeerium probleemsete noorte ohjeldamiseks kohalike omavalitsuste poole. 

Alates eriolukorra kehtima hakkamisest, on olnud märgatavalt rohkem probleeme laste kadumisega. Enim lapsi jookseb ära asenduskodudest, seega on väga tähtis, et asenduskodudes töötataks välja süsteem, et lapsed püsiksid kodus, märgib ministeerium. 

Ministeerium soovib, et kodust ära jooksmise korral võetaks enne politseisse pöördumist kasutusele meetmed laste asukoha kindlaks tegemiseks ning nende tagasitoomiseks. Kõige enam on teatatud politseile asenduskodust ära jooksnud 14-aastasest poisist – eriolukorra jooksul 11 korda. 

Väljakutsed, mis on seotud alaealistega, on nädalast nädalasse kasvanud. Kolme nädala jooksul on väljakutsete arv tõusnud 87-lt 206-le. Enim on suurenenud  2+2 liikumispiirangu rikkumiste ning joobes olijate ja rahurikkumiste hulk. 

Lapsed kogunevad avalikes kohtades, sealhulgas piirangutega mänguväljakutel. Siin on politsei hinnangul oma osa ka lapsevanematel, kes julgustavad lapsi õue minema, sest avalikus kommunikatsioonis on jäänud kõlama, et lapsed ei nakatu koroonaviirusega. 

Seetõttu soovib ministeerium, et kohalikul tasandil loodaks lastele võimalusi vaba aja sisustamiseks eriolukorra tingimustes arvestades lähenevat koolivaheaega  ja soojenevaid ilmasid. 

Samuti soovib ministeerium, et omavalitsused mõtleks läbi võimalused, kuhu paigutada nii lapsed, naised kui ka mehed, kellel on tuvastatud  Covid-19 viirus, kuid kes mingil põhjusel ei saa või ei tohi koju minna ning samas ei ole neid tarvis paigutada haiglasse.

Tagasi üles