Tartu ülikooli kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku füsioterapeudid Tauno Koovit ja Mihkel Luik koostasid kolm harjutuskava erinevatele sihtrühmadele, et inimesed säilitaksid kehalist aktiivsust ka eriolukorra ajal. Treeningvideoid saab jälgida kliinikumi Youtube kanalis.
Kliinikumi füsioterapeudid õpetavad video teel kodus võimlema
Ambulatoorse taastusravi osakonna juhataja Tauno Koovit selgitab, et liikumine on oluline igas vanusegrupis ning määrav on liikuva eluviisi järjepidevus. «Et aga Eestis ja mujal maailmas kehtiva eriolukorra tõttu on inimeste liikumisvõimalused piiratud, koostasime kolm kodust harjutuskava, mida saab hõlpsasti kodustes või kontoritingimustes järgida,» ütles Koovit.
Harjutusprogramm eakatele inimestele kestab 12 minutit ning harjutustega saab aktiveerida südameveresoonkonda ja olulisemaid lihasgruppe.
Harjutusprogramm kontoritöötajatele aitab aktiveerida lihasgruppe, mis on sundasendi tõttu pidevas pinges või alaaktiveeritud. Programmi kestus on 8 minutit.
Harjutusprogramm kehaliselt aktiivsetele inimestele on kolmest pikim, 20-minutiline treeningvideo, mille eesmärk on aktiveerida südameveresoonkonda ja olulisemaid lihasgruppe.
Kliinikumi füsioterapeudid toovad välja kehalise aktiivsuse kasutegurid: liikumine aitab säilitada ja parandada südame-veresoonkonna ja kopsude funktsionaalset võimekust, langetada kõrgenenud vererõhku, säilitada/suurendada lihasmassi ja -jõudlust ning seeläbi ennetada kukkumisi ja luumurdude teket, säilitada liigeste tervist, vähendada stressi ja parandada une kvaliteeti.
Tauno Koovit rõhutab, et minimaalse liikumisvajaduse tagamiseks on üldine soovitus liikuda igal nädalal keskmise intensiivsusega vähemalt 150 minutit või kõrge intensiivsusega vähemalt 75 minutit. «Kehaliselt aktiivsel inimesel on oluliselt tugevam vastupanuvõime haigustekitajatele. Seetõttu julgustan kõiki ise enda tervisesse panustama ja kodus harjutusi tegema,» lisas ta.