Professor Ain Raal jagab Tartu Postimehe palvel nõuandeid, kuidas viiruslikke külmetushaigusi põdedes ravimtaimedest abi saada. Tema tähelepanekud tuginevad teadusuuringuile ja algavad siit.
Stressi puhul on hea uudis see, et appi tulevad pärnaõied: Euroopa ravimiamet on tuginedes piisava taseme ja arvuga teadusuuringutele tunnustanud ja soovitanud pärnaõite kasutamist kergemast stressist vabanemiseks.
Oma osa on siin teejoomise rituaalsel küljel – me teeme midagi ja saame midagi.
Tuleb võtta 1,5 g peenestatud pärnaõisi, valada need üle 150 ml keeva veega, jätta kümneks minutiks seisma ning juua nõnda saadud teed 2–4 tassitäit päevas.
Kui stressiga tuleb, teetass käes, rinda pista tavaliselt kaks kuni kolm nädalat, siis palavikku aitab langetada juba pärnaõietee ühekordne annus.
Organismi tugevdamiseks ja külmetushaigustesse nakatumise riski vähendamiseks soovitab Euroopa ravimiamet purpur-siilkübarat ehk punast päevakübarat, millest valmistatakse Echinacea-nimelisi preparaate.
Toime saavutamiseks kulub samuti kolm nädalat, aga mingit garantiid siin anda ei saa. Samuti pole teada, kas ja kuidas siilkübar koroonaviiruse korral töötab.
Otseselt sellesse viirusesse toimivaid ravimtaimi praeguseks teada ei olegi, seega saavad ravimtaimede kasulikud toimed avalduda vaid kaudselt.
Viiruslike külmetushaiguste ja gripi põdejail soovitatakse rohkelt, kaks kuni kolm liitrit päevas vedelikku tarvitada. Miks see hea on?
Viirusnakkuste korral tuleb viirustest ja haigusest tingitud jääkained organismist võimalikult tõhusalt välja viia. Igasugune pesu ning üle- ja läbiloputamine eeldab aga piisaval hulgal vett.