Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva (1)

Kelly Olesk
, ajakirjanik
Copy
Rahvapidu ja kringli jagamine 2018. aastal Raekoja platsil.
Rahvapidu ja kringli jagamine 2018. aastal Raekoja platsil. Foto: Sille Annuk

Laupäeval, 22. veebruaril kell 18 algab Eesti Rahva Muuseumis vabariigi aastapäeva kontsertaktus, kuhu on oodatud kutsutud külalised.

Kõnelevad peaminister Jüri Ratas ja Tartu linnapea Urmas Klaas. Nimetatakse ka Tartu aukodanikud ja Tartu Tähe kavalerid. Tartu Postimees teeb kontsertaktusest otseülekande, et sellest saaks osa võimalikult palju inimesi.

Kõigi pidu

Kõik tartlased võivad iseseisvuspäeva tähistamist alustada 24. veebruaril kell 9.15 Kalevipoja kuju juures, kus rivistuvad üles kaitseliidu Tartu malev ja üliõpilasorganisatsioonid. Seal peab oma esimese kõne vastne Tartu linnavolikogu esimees Lemmit Kaplinski, samuti võtavad sõna kaitseliidu Tartu maleva kaplan Priit Tamm ja korporatsiooni Filiae Patriae vilistlaskogu esimees Laura Limperk.

Rahvapidu kestab kuni poolteist tundi. Sooja teega kostitab naiskodukaitse.

Pidupäeva tähistamine jätkub traditsiooniliselt kell 10 tähetorni juures, kus toimub Eesti lipu austamise tseremoonia. Pidupäevakõned peavad Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartumaa omavalitsuste liidu esimees Rain Sangernebo, Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming, Tartu linnakirjanik Carolina Pihelgas ja Eesti üliõpilaste seltsi aseesimees Ivo Kruusamägi. Kell 11 saavad tartlased ja Tartu külalised jalga keerutada Raekoja platsil rahvapeol.

Ürituse korraldaja Riho Leppoja sõnas, et rahvapidu on iga aasta olnud üsna menukas. «Inimesed jõuavad Toomemäelt ikka Raekoja platsile ning jäävad siia laulma ja tantsima,» ütles ta. Leppoja märkis, et segarahvatantsurühma Vassakule kutsub inimesi tantsima ning folklooriklubi Maatasa mängib haaravat ja hoogsat muusikat. Pidu kestab kuni poolteist tundi. Sooja teega kostitab naiskodukaitse.

Punkti paneb politsei

Keskpäeval annab Tartu ülikooli muuseumi valges saalis Tartumaa omavalitsuste liidu esimees Rain Sangernebo Tartumaa Kuldse Tammeoksa teenetemärgi kätte Kaja Udsole, Andres Metspalule ja Olev Savelile.

Vabariigi aastapäeva tähistab ka Lõuna prefektuur, kes ootab kõiki ametnikke ja linlasi pidulikule rivistusele 25. veebruaril kell 8.15 Tartu politseimaja juurde. Rivistus algab hümniga, järgneb prefekti kõne ning teenistusastmete ja teeneteristide pidulik kätteandmine.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles