E, 5.06.2023

Tartus avatakse mahukas Eesti ehtekunsti näitus

Tartu Postimees
Facebook Twitter
Comments
Ehted Tarbekunsti- ja disainimuuseumis.
Ehted Tarbekunsti- ja disainimuuseumis. Foto: Tairo Lutter

Reedel kell 18 avatakse Tartu kunstimuuseumis näitus «Autoriehte anatoomia. Eesti ehtekunst 1953–2019».

Eksponeeritud on üle 300 teose 86 autorilt. Valik põhineb peamiselt Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumi ehtekogul. Lisaks on näitusele kaasatud teoseid Tartu kunstimuuseumist ja autoritelt. Ehtevalik 1950. aastatest tänapäevani annab võimaluse vaadata ehet kui iseseisvat teost ning tunnetada, avastada, lahti mõtestada või laiendada ise selle tähendusvälju.

Ehtekunst on üks laiahaardelisemaid, mõõtmetelt küll väike, kuid inimesele intiimselt lähedal asuvaid tarbekunstivaldkondi. Näitusel tõstetakse autoriehe esile kui kunstniku isikupärase eneseväljenduse vahend, mis väärtustab inimest kõige erinevamatel viisidel, pakkudes talle uusi visioone ja konteksti. Tegu on loominguga, mis tugineb eksperimentaalsusele nii ideedes, materjalides kui ka oskustes. Autoriehtele on omane edastada oma ajale olemuslikku, kuid ka ajale vastu pidada.

Rõhuasetus  valdkonna mitmetahulisusel ja ajas muutumisel tingib ekspositsiooni kronoloogilise ülesehituse, näidates nii klassikaliste kullassepaoskuste filigraansust ja ehtekivide võlu, hästi kujundatud vormi ekspressiivsust ja dekoratiivsust kui ka piiranguteta ideede ringi oma vabameelses ja tähenduslikus materjalikasutuses. Ehete kõrval saab ülevaate ka erialasest kontekstist, avatud on hariduslikke ja ajastuomaste väljundite taustu, selgitatakse eriala põhimõisteid ja materjale – paljut, mis on Eesti ehet aja jooksul kujundanud.

Näituse kuraator on Ketli Tiitsar, koordinaator Kristlyn Liier, näituse kujundasid Helen Oja ja Raul Kalvo, graafiline kujundaja Tuuli Aule, tõlkis Peeter Talvistu, keeletoimetajad on Hille Saluäär ja Richard Adang.

Näitust toetab Eesti kultuurkapital ja see jääb muuseumi teisel korrusel avatuks 24. maini.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles