P, 4.12.2022

Tartus tehti Eestis esimene kogu keha kiiritusravi leukeemiat põdevale lapsele

Tartu Postimees
Tartus tehti Eestis esimene kogu keha kiiritusravi leukeemiat põdevale lapsele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Doonorveri.
Doonorveri. Foto: Alexander Pogozhev

Tartu ülikooli kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliinikus tehti möödunud nädalal kogu keha kiiritusravi ägedat leukeemiat põdevale lapsele. Kogu keha kiiritusravi on esmakordne terves Eestis.

Arst Lenne-Triin Kõrgvee sõnul on elumus lapseea vähi korral viimase poole sajandi jooksul märkimisväärselt suurenenud ning tänapäeval on viis aastat peale esmast vähidiagnoosi Euroopas elus seitse-kaheksa last kümnest. «Meie eesmärk on pakkuda ka Eesti lastele parimat teadaolevat võimalust saada haigusest vabaks, selleks võtame kasutusele järjest uusi ravivõimalusi,» ütles Kõrgvee. «Nii toimus esimene kogu keha kiiritusravi vereloome tüvirakkude siirdamise eelse ravikompleksi osana, mis pakub parema võimaluse saada haigusest vabaks retsidiveerunud leukeemiaga lastele,» täpsustas ta.

Kogu keha kiiritusravi (ingl total body irradiation ehk TBI) on väliskiiritusravi vorm, mis on peamiselt kasutust leidnud pahaloomuliste hematoloogiliste kasvajate ravikompleksi osana luuüdi tüvirakkude siirdamise eel. Koosmõjus keemiaraviga peaks tervele kehale rakendatava kiiritusravi toimel hävinema nii vähirakud kui kogu allesjäänud vereloome vahetult enne uute vereloome tüvirakkude siirdamist. Kiiritusravi tulemusena tekib lapseea ägeda retsidiivse leukeemia ravis harvem haiguse retsidiive ja siiratu äratõukereaktsioone, mis kokkuvõttes viib paremale haigete elumusele.

Uudne ravimeetod oli põhjalikku planeerimist nõudev, nüanssiderikas ning keerukas raviprotseduur, milleks kasutatakse nüüdisaegset aparatuuri ja tehnoloogiat ning eelduseks on hea koostöö. «Suur tänu kogu meeskonnale, kelleks olid arstid, õed, meditsiinifüüsikud, radioloogiatehnikud, anesteesiameeskond, hoolduspersonal ja teised ning muidugi vaprale patsiendile ja ta perele, kes kõik aitasid kaasa ravi õnnestumisele,» ütles onkoloog Hannes Jürgens.

Esimese sellise protseduuri juures viibis ka kiiritusravi füüsik Martin Polednik Mannheimi ülikoolihaiglast Saksamaalt, kes koos oma meeskonnaga on välja arendanud uudse kogu keha kiiritusravi tehnika. TÜ kliinikumi ravijuht Andres Kotsar avaldas heameelt rahvusvahelise koostöö ja uudsete ravimeetodite rakendamise üle. «Aastal 2015 pälvis kliinikum ainsana Eestis rahvusvahelise OECI akrediteeringu kui kvaliteedimärgi, mille eesmärk on kindlustada vähihaigetele parimal teadmiste ja praktika tasemel diagnoosimine ja ravi,» lausus Kotsar.

Märksõnad
Tagasi üles