Tartu kunstimajas avatakse täna Vello Vinna ja Kiwa näitus

Tartu kunstimaja (Vanemuise 26).

FOTO: Raimu Hanson

Tartu kunstimaja suures saalis saab järgmisest neljapäevast vaadata graafik Vello Vinna juubelinäitust «Umbluu Aeg ja ruum. Vello Vinn feat. Kiwa», kus külalisena osaleb kunstnik Kiwa.

Kunstimaja teatel avab näitus Vello Vinna tähenduste maailma, kus sõnamäng käib koos vormimänguga. Kõige lihtsam, ehk ka täpseim määratlus Vinna graafika kohta on «psühhedeelne», kuigi väga sageli määratletakse seda ka termini «sürreaalne» kaudu.

Väljapaneku pealkiri pärineb Aino Perviku raamatult «Umbluu. Uusi ja vanu vigurijutte», mille Vinn illustreeris ning mille maagia nakatas kunagi paljude teiste seas ka Kiwa. Näitus on selle tulemusena kokku pandud remikskultuuri põhimõttel, kus klassiku originaalteosed on kombineeritud nende uustõlgendustega.

«Vinna psühhedeelia on ehtsaimal kujul kriitiline tehnoloogia, kuna tegeleb tajude modelleerimisega. Joonte rütmid, võnked, pulsid ja kordused tema piltidel aktiveerivad otseselt vaataja neuronite võrgustikke, nagu šamaan kontrollib trummiga rituaalis osaleja ajulaineid. Need võrgustikud on justkui vinüülivaod, tardunud vibratsioonid, mis leiavad ajus olevate ja teadvust stabiilsena hoidvate lainealade spektrumis korraspondeerivad resonantsed sagedused,» sõnas Kiwa.

Vello Vinn on lõpetanud 1968. aastal klaasikunstnikuna Eesti riikliku kunstiinstituudi, kuid on tuntud graafiku ja illustraatorina. Tema lemmiktehnikateks kujunesid ofort ja kuivnõel. Oma esimese preemia sai ta juba 1971. aastal Ljubljana graafikabiennaalil ning seni viimase suurema tunnustuse, Kristjan Raua preemia 2015. aastal. Praegu on avatud ka tema loomingut kokkuvõttev näitus Kumus kunstimuuseumis.

Näitust on toetanud OÜd Kujundlik  ja Seri Disain. Näitus on avatud 15. märtsini.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles