K, 4.10.2023

Tartu ülikooli muuseum on Eesti kultuurkapitali aastapreemia laureaat

Tartu Postimees
Facebook
Comments
Tartu ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma muusemi uue püsinäituse «Minu elu ülikool» avamisel.
Tartu ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma muusemi uue püsinäituse «Minu elu ülikool» avamisel. Foto: Kristjan Teedema

Eesti muusika- ja teatriakadeemias 31. jaanuaril toimunud galaõhtul jagati Eesti kultuurkapitali aastapreemiaid ning Tartu ülikooli muuseum pälvis näituste «Minu elu ülikool» ja «Ideaalide Eesti. Sada aastat otsinguid» eest rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia.

Muuseum sai tunnustuse kõrgetasemelise museoloogilise töö eest nende kahe näituse väljatöötamisel. Muuseumi direktori Mariann Raisma sõnul on muuseumil aastapreemia saamise üle väga hea meel. «On suurepärane, et näitusi tunnustati koos,» ütles Raisma. «Nende isikupäraste näituste juures tuleb hästi esile, kuivõrd erinevalt saab kõneleda ühest teemast – ülikooli loost. Õnnitlen näituste kuraatoreid tunnustuse puhul ja tänan kõiki, kes näituste valmimisele kaasa aitasid,» lisas ta.

Ülikooli muuseumi aastanäitusel «Ideaalide Eesti. Sada aastat otsinguid» vaadeldakse 1920. aastatest saati toimunud sündmusi, mis on mõjutanud Eesti riiki ja ülikooli. Näitusel tõstetakse rahvusülikooli kaudu esile meie rahvusliku mõtte arengulugu ja selle ideaalid Eesti vastuoluliste ning murranguliste sündmuste kontekstis, vaadeldes muu hulgas ka ebaõnnestumisi ja pettumusi. Näituse kuraatorid on Mairo Rääsk ja Mariliis Hämäläinen ning kujundaja Evelin Urm. Näitus valmis «Eesti Vabariik 100» toel. Näitus on muuseumi ajutiste näituste saalis avatud 6. septembrini.

Ülikooli ajaloo uus püsinäitus «Minu elu ülikool» avati möödunud aasta 29. novembril muuseumi Morgensterni saalis. See kajastab ülikooli lugu läbi nelja sajandi ja otsib vastust küsimusele, kuidas on Tartu ülikool mõjutanud meist igaühe elu. Näitusel tõstetakse Tartu ülikooli lugu esile kolme algusega: ülikooli asutamine 1632. aastal, taasasutamine 1802. aastal ning emakeelse ülikooli asutamine 1919. aastal. Külastajale tutvustatakse ülikooli valdkondi ja Tartu teadusloo mõju meie  tänapäevale. Samuti kajastatakse ülikooli kultuurikontakte kolmel viimasel sajandil.

Näitus heidab pilgu ka sellele, kuidas on ülikool oma hoonetega kujundanud Tartu linnaruumi. Suur osa näitusest on pühendatud üliõpilastele ja üliõpilaselule. Näituse kuraatorid on Mariann Raisma, Lea Leppik, Kristiina Tiideberg, Terje Lõbu, Janet Laidla, Ken Ird, Kaija-Liisa Koovit, Virge Lell, Karoliina Kalda, Paula Põder ja Külli Lupkin. Näituse kujundas Mari Kurismaa ja graafilise lahenduse tegi Mari Kaljuste. Saali renoveerimist ja näituse valmimist toetasid Tartu ülikool, kultuuriministeerium, Epp Tsirk-Jüriado Eesti Ameerika fondi kaudu, Eesti kultuurkapital, Tartu linn, Rootsi suursaatkond, Moodne Valgustus ja Joonstuudio.

Mõlema näitusega on võimalik tutvuda muuseumi lahtiolekuaegadel kolmapäevast pühapäevani kell 11–17.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles