Presidendi teenetemärke jagus ka Jõgevamaa põllumehele, kohtunikule, kaitseliitlasele ja raudteelasele

Kotkaristi kuld-, hõbe- ja raudrist

FOTO: Presidendi kantselei

Täna andis presidendi kantselei teada, et vabariigi aastapäeva eel jagab president Kersti Kaljulaid 114 riiklikku teenetemärki. Jõgevamaal pälvivad ordeni nii kohalik ettevõtja, kohtunik ja kaitseliitlane.

Ahto Vili,

põllumajanduse edendaja (Valgetähe IV klass)

Torma põllumajandusosaühingu asutaja ja endine juht Ahto Vili naudib nüüd juba poolteist aastat pensionipõlve. Oma ettevõtte, Eesti ühe edukaima piimakarjafarmi müüs ta 2018. aastal austerlastele kuuluvale Triniti grupile. «Ühel hetkel tuli kõrvale astuda, siis oli lihtsalt see õige aeg,» sõnas Vili.

Teenetemärgi pälvimise uudise teatas Vilile abikaasa. «Selliste tunnustuste puhul tekib alati esimesena mõte, et kas ma ikka olen seda väärt, ja eks see mõnes mõttes kohustab ka millekski,» lisas Vili.

Päris koduseinte vahel endine põllumajandusettevõtja praegu oma päevi õhtusse ei veereta. «Mul on puidutöökoda, kus valmistan näiteks pildiraame, huvitun fotograafiast ja vean Tartus koos hispaanlasest laulja German Gholamiga laulustuudiot,» rääkis ta.

Kuigi tema tegemised on teda viinud viimastel aastal tihti ka Tartusse, on kodu tal ikka Tormas. «Niipalju kui ma ikka ise liigun ja tegutseda jõuan, jään maameheks,» kinnitas Vili.

Enno Ottis,

kaitseliitlane, vanemseersant (Kotkaristi raudrist)

Vanemseersant Enno Ottis juhib Jõgeva maleva Põltsamaa üksikkompaniid. 2018. aastal pälvis ta aasta kaitseliitlase tiitli. Lisaks tööle kaitseliidus, on Ottis ühtaegu jahimees, õpetaja, laskeinstruktor, abipolitseinik ja turvatöötaja. «Mul ei möödu päevagi, kui ma kaitseliidu asjadega ei tegele,» sõnas ta 2018. aasta lõpus kaitseliidu ajakirjale Kaitse Kodu.

Tänase päeva veedab Ottis kodu lähedal metsas võsa lõigates. «Üks hea sõber helistas, ütles, et oli internetist vaadanud teenetemärkide saajate nimekirja ja siis kohe helistas mulle. Ma mõtlesin, et mis ta ajab, pole ju 1. aprill,» sõnas Ottis.

Pärast põgusat vestlust Tartu Postimehega haaras mees jälle sae ning jätkas võsa lõikamist. «Tõsine rannahooaeg on praegu, olen puha särgiväel siin,» lisas Ottis, ent lubas, et koju jõudes otsib paraadvormi välja.

Liivi Loide,

kohtunik (Valgetähe IV klass)

Tartu maakohtu esimees Liivi Loide toimetab peaasjalikult Jõgeva kohtumajas. Loide nimetati kohtunikuks 1993. aastal, mil ta asus tööle alguses Jõgeva maakohtu kohtunikuna, hiljem Jõgeva maakohtu esimehena. 2000. aastate alguses liideti Jõgeva maakohus Tartu maakohtu koosseisu.

Enne kohtunikuks nimetamist töötas Loide kohtuistungite sekretärina, seejärel juba kohtuniku stažööri ja kohtunikuameti taotlejana.

Aare Arand,

raudteelane (valgetähe medal)

Mehaanik Aare Arand on raudteel töötanud üle viiekümne aasta. Staažikas raudteelane tegutseb Jõgeval dumpkaarimehaanikuna.

Kogu nimekirja tänavuste riiklike teenetemärkide saajatest saab vaadata siit.

Tagasi üles