PILDID ⟩ Tartu rahu läbirääkimiste suur ümmargune laud vahetas asukohta
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tartu rahu läbirääkimiste laud tuli linnamuuseumis lahti monteerida.Foto: Margus Ansu
Jaan Poska gümnaasiumi teisel korrusel Vanemuise tänavas asub saal, kus sada aastat tagasi toimusid Nõukogude Venemaa ja Eesti Vabariigi rahuläbirääkimised. Saal on tugevasti ümber ehitatud, aga läbirääkimiste suur ümmargune laud on säilinud ja asub linnamuuseumi püsiväljapanekus. Sajanda aastapäeva puhul sõidutati see ajutiseks vaatamiseks koolimajja.
Laud lahkub linnamuuseumist.Foto: Margus Ansu
«Lepingule allakirjutamine toimus pisikesel laual, mis minu teada ei ole säilinud,» ütles ajaloolane Ago Pajur.
Suurt ajaloolist lauda saab vaadata Poska gümnaasiumi Tartu rahu toas (Vanemuise 35), kus kolmapäeval kell 16 avatakse rahvusarhiivi ja Tartu linnamuuseumi ühisnäitus «Tartu rahu sünd».
Laud kantakse Poska gümnaasiumisse.Foto: Margus Ansu
Näituse keskmes on korraldajate teatel rahulepingu erinevad eksemplarid. Lisaks pannakse välja välisministeeriumi, riigikantselei, Asutava Kogu ja Eesti Vabariigi välissaatkondade dokumente ning näiteid tolleaegsete tuntud ühiskonnategelaste isikuarhiividest. Näha saab ka ametiasutuste kirjavahetust lääneriikide ja Nõukogude Venemaa valitsustega.
Avamisele kolmapäeval järgneb postmargi „Tartu rahu 100“ ja margiraamatu „Eesti riigipead 1918-2018“ esitlus.
Laud monteeritakse kokku Poska gümnaasiumi Tartu rahu toas.Foto: Margus Ansu
Järgmisel päeval, 30. jaanuaril kell 16 esitletakse sealsamas Vabadusristi raamatut, mille on koostanud Indrek Ilomets ja Taavi Veller.
Väljapanekut "Tartu rahu sünd" saab Poska gümnaasiumi Tartu rahu toas vaadata 7. veebruarini iga päev kell 12–18, sissepääs tasuta.
Tartu rahuläbirääkimiste ümmargune laud on jõudnud Poska gümnaasiumi.Foto: Sille Annuk