Ahhaas peetakse särtsakat perepäeva

Pilt on illustratiivne.

FOTO: Marko Saarm

Homme, 25. jaanuaril toimub Ahhaa teaduskeskuses särtsakas energiateemaline perepäev, kuhu oodatakse kõiki huvilisi energiasäästuga seotud tegevusalale, töötubadesse ja teadusteatrisse. Samal ajal on võimalik kaasa elada ka Eesti–Läti piiriülese koostööprojekti «Energy Advice! – piirideülesed energiasäästunipid» õpilasvõistluse finaalile, kus võtavad mõõtu viie Eesti ja Läti kooli õpilased.

Ahhaa teaduskeskuses saab perepäeval tutvuda energiasäästunippidega ja osaleda töötubades. Näiteks avastada, mis peitub energiasäästukohvris, kuidas energiliselt koode murda ja milliseid katseid saab eri energialiikidega teha. Lisaks saab osa võtta teadusteatri etendustest ja tutvuda teaduskeskuse energiateemaliste eksponaatidega.

Särtsaka perepäeva näol on tegemist Eesti-Läti piiriülese koostööprojekti «Energy Advice» lõpuüritusega, kus lisaks peredele mõeldud tegevustele toimub ka õpilasvõistluse finaalvoor.

Tartu loodusmaja koordineeritud «Energy Advice» projekti põhieesmärk oli tõsta koolinoorte keskkonnateadlikkust ja tutvustada erinevaid võimalusi, kuidas oma igapäevaelus teha nutikamaid valikuid, mis aitavad energiat säästa. Eriti oluline on siinkohal välja tuua lihtsad ja arusaadavad seosed igapäevaste valikute ja keskkonnamõju vahel, et lapsed saaksid ise teha, mängida ja katsetada erinevaid tegevusi.

Koostööd tehti piiriüleselt Läti Kurzeme Demokeskusega, et läbi erinevate tegevuste pakkuda kooliõpilastele süvateadmisi energia kasutamisest igapäevaelu valdkondades ja teadvustada energiasäästliku eluviisi kasu. Projekti jooksul välja töötatud materjale ja õppeprogramme tutvustatakse ka särtsakal perepäeval.

Nii perepäeva, õpilasvõistluse kui ka projekti õppeprogrammide eesmärk on alati olnud mitte kontrollida koolis omandatud teadmisi, vaid hinnata noorte oskust ülesannete lahendamise käigus ettetulevaid uusi teadmisi tõlgendada ja neid enda igapäevaeluga seostada. Teemad, mida projektis ja ka perepäeva tegevustes käsitletakse, on väga mitmekülgsed  – kust tuleb ja kuhu «kaob» energia? Mis vahe on taastuvatel ja taastumatutel energiaallikatel? Millised probleemid kaasnevad inimkonna üha kasvava energiatarbimisega? Kuidas saab kodus ja koolis energiat säästa?

Perepäeva külastajatel on võimalik osaleda ka õpilasvõistluse finaali avamisel ning lõpetamisel. Võistluse käigus asuvad esimeste voorude viis parimat võistkonda Eestist ja Lätist lahendama energiateemalisi küsimusi ning päeva lõpus kuulutatakse välja võitjad.

Kokku osales esimeses voorus 70 Eesti ja 187 Läti koolidest pärit võistkonda, Eesti võistkondadest asub nüüd võistlustulle Sillaotsa kool, Miina Härma gümnaasium, Valga põhikool, Elva gümnaasium, Lümanda põhikool. Esimene osa on orienteerumine ja teine osa energiasäästu viktoriin. Perepäevale on kutsutud kõik osalenud võistkonnad ja nende juhendajad, et teistele kaasa elada ja teaduskeskusega tutvuda.

Perepäev leiab aset Ahhaas 25. jaanuaril kell 10–16, projekti finaalvõistlus aga kell 10–17. Perepäevale pääseb sisse Ahhaa majapiletiga.

Tagasi üles
Back