Eile möödus 60 aastat päevast, mil Tartu südalinnas Emajõel anti start esimesele Tartu suusamaratonile. Eile raeplatsil seda uhket aastapäeva tähistanud tartlane Jüri Laurson (81) mäletab siiani, kuidas ta 21-aastase noormehena esimesel suusamaratonil stardis oli.
«Olin siis noor mees ja õigeid suuski mul ei olnud. Ilm oli külm ja tuuline ning alguses mõtlesin, mis sinna Otepääle ikka sõita on, aga pärast tundus, et vist ei jõuagi kohale,» rääkis Laurson. «Kui finišisse jõudsime, tuli Herbert Abel (maratoni üks algataja – toim) meile õpetama, kuidas tegelikult suusatama peab. Ta ütles, et puusanukiga peab ülespoole liigutama, siis saab õiged sammud kätte.»
Suusamaratoni läbis Laurson veel kahel korral. «Üks aasta oli jube sõita. Tuli mutimullahunnikutest üle minna, olime porised ja panime küünlarasva suuskadele alla, et ikka edasi liikuda,» pajatas ta.
Linnavalitsus pidi andma välja isegi määruse «Talveteede ja suusatamise, kelgutamise ning uisutamise korra kohta Tartu linnas»
Katkine nina
Suusapeol 22 korda osalenud poliitik Jürgen Ligi (60), kes enda sõnul siiani suusatada ei oska, peab Tartu maratoni oluliseks stiimuliks. «Mu esimene Tartu maraton aastal 1981 oli eriline muu hulgas selle poolest, et mul polnud tehnikast ega varustusest aimugi,» meenutas Ligi. «Uskusin, et see on põhiliselt jõu ja vastupidavuse küsimus, ning jõudu ja vastupidavust mul oli.»
Temast pea kümnel korral rohkem on maratoni pärast Saaremaalt Tartumaale sõitnud Einar Pütsepp (65), kelle näkku on maraton oma jälje jätnud. «See oli kaheksakümnendatel, täpset aastat ei tea, kui rada oli nagu jäärenn ning kui üks komistas, tõmbas ka teised sada tükki kaasa. Sealt see arm mulle nina peale tuli,» rääkis Einar Pütsepp.