Tartu sai nutikaid ülekäiguradasid juurde (1)

Tartu Postimees
Copy
Ülekäigurada.
Ülekäigurada. Foto: Bercman Technologies AS

Tartus avati kolm nutikat ülekäigurada, mis peaksid muutma reguleerimata ülekäigurajad ohutumaks nii jalakäijatele kui ka sõidukijuhtidele.

Detsembris paigaldas AS Bercman Technologies nutikad liiklusmärgid Pepleri ja Tiigi tänavate ristmiku ülekäigurajale ja sel nädalal said lõpliku seadistuse ka Pikale ja Fortuuna tänavale paigaldatud nutikad ülekäigurajad.

Nutika ülekäiguraja tööpõhimõte seisneb selles, et erinevate sensorite ning andurite abil jälgitakse ülekäiguradadel nii sõidukite kui ka kergliiklejate liikumist ja kiirusi ning hoiatatakse liiklejaid võimaliku ohu eest. Nutika ülekäiguraja valguslahendus aitab sõidukijuhtidel paremini märgata teed ületavat jalakäijat.

Liiklusohust märku andvatele signaalidele lisaks mõõdab nutikas ülekäigurada õhu- ja teetemperatuuri, et hinnata võimaliku ohuolukorra tekkimise tõenäosust. Samuti saab seadmete abil loendada sõidukeid ja teed ületavaid inimesi.

«Liiklusohtlike olukordade tuvastamiseks kasutatakse tehisintellektil põhinevaid algoritme, mis on võimelised liiklejate liikumistrajektoore ette ennustama ja liiklejaid vajadusel hoiatama,» ütles nutikad ülekäigurajad paigaldanud AS Bercman Technologies juht Mart Suurkask. Kui jalakäijad teed ületavad, annavad vilkuvad tuled ristmikul sellest autojuhtidele märku. 

«Eesmärk on tuua linnaruumi nutikaid lahendusi, mis aitavad linlasi ja Tartu külalisi ja toetavad linna pikaajalisi eesmärke ehk arendada Tartus inimsõbralikku, jätkusuutlikku ja turvalist linnakeskkonda,» ütles abilinnapea Raimond Tamm.

Uudsete ülekäiguradade projekt võimaldab Tartusse paigaldada veel kaheksa nutikat ülekäigurada. Kümmet ülekäigurada hõlmava projekt maksab 410 000 eurot, Tartu linna kukrust tuleb selleks 205 000 eurot.

Linnavalitsus ootab nutikate ülekäiguradade kohta tagasisidet Tartu linna kodulehel.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles