N, 30.11.2023

Lõuna-Eesti uhkeim mõisahäärber ähvardab lõplikult koost pudeneda

Kaspar Koort
, ajakirjanik
Facebook
Comments
Eesti Rahva Muuseumi direktor Alar Karis (vasakul) ja muinuskaitseameti restaureerimisnőunik Artur Ümar on ühel nõul: Raadi mõisa peahoone praegune olukord vajab lahendust, sest vastasel juhul võivad müürid ühel hetkel lihtsalt kokku kukkuda.
Eesti Rahva Muuseumi direktor Alar Karis (vasakul) ja muinuskaitseameti restaureerimisnőunik Artur Ümar on ühel nõul: Raadi mõisa peahoone praegune olukord vajab lahendust, sest vastasel juhul võivad müürid ühel hetkel lihtsalt kokku kukkuda. Foto: Sille Annuk

Juba kolmveerand sajandit on möödas päevast, mil Raadi mõisa peahoone sai pommitabamuse ja süttis põlema. Otse Tartu linna piiril Raadi järve kaldapealsel paiknev häärber, mida on hinnatud Lõuna-Eesti mõisaarhitektuuri üheks silmapaistvaimaks näiteks, on sellest ajast seisnud varemeis. Suuremaid ja väiksemaid plaane on küll peetud, kuid teostunud pole neist midagi ning endiselt pole otsust, mida nüüd väga viletsas seisus varemetega teha.

Raadi mõisahoonest on säilinud vaid müürid. Kui silmitseda vana häärberit seda ümbritseva näotu ehitusaia tagant, ei paistagi olukord kõige koledam ning võib tunduda, et viieteist aasta eest müüriotste kaitseks paigaldatud varikatus on oma ülesandega hakkama saanud.

Kõik, mis kunagisest häärberist järele on jäänud.
Kõik, mis kunagisest häärberist järele on jäänud. Foto: Sille Annuk
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles