Miks räägib suur osa Euroopa rahvaist Milky Wayst, tõlkes piimateest, kui eestlastel on Linnutee. Astronoom Tõnu Viik oskab seda seletada küll. «Võiks öelda, et sakslased, prantslased, inglased, venelased ja mitmed teised rahvad on tsiviliseeritud, eestlased aga tsiviliseerimata,» ütleb ta sissejuhatuseks. Ja räägib edasi. (Intervjuu ilmus esimest korda Tartu Postimehes 23. detsembril 2019.)
Teatavasti oli Vana-Kreeka peajumal Zeus tuntud kui üleaisalööja. Üks tema armukesi oli Teeba kuninga naine Alkmene, kellega Zeus sai poja Heraklese. Zeus tahtis Heraklesest väga jumalat teha, aga selleks, et surelik jumalaks saaks, pidi ta jooma jumalanna piima.
Zeus võttis Heraklese, passis peale, mil ta oma naine Hera tukkuma jääb, ja asetas lapse Hera rinnale. Herakles hakkaski ahnelt imema ning äratas Hera üles, kes nägi võõrast last ja tõukas ta eemale. Piim rinnast jäi jooksma. Sellest sai taevasse piimatee ehk Milky Way.
Eestlased ei teadnud ei kreeklastest, Zeusist ega Herast muidugi midagi, aga olid targad ilma nendetagi. Nemad panid helendavale viirule keset öist laotust nimeks Linnutee, kuna uskusid, et linnud selle järgi orienteeruvad.
«Mis on sulatõsi,» kinnitab Tõnu Viik.
Inimene on alati taevasse vaadanud ja tähtedelt vastuseid otsinud. Maailmaruumi seisukohalt ei ole sel aga mitte mingisugust tähtsust, mitu korda ta koos planeet Maaga ümber Päikese tiirleb. Astronoom Tõnu Viik on teinud näiteks 80 tiiru. Kaheksakümne esimene tiir just algas.
Igal hommikul seab ta sammud Tõravere observatooriumi. «Mida paganat ma seal kodus teeks,» põhjendab ta.
Tõnu Viik, kui inimsilm näeb neid tähti, mis asuvad me enda galaktikas ehk Linnuteel, siis kas Tõravere poolteisemeetrise läbimõõduga teleskoobiga näeb kaugemale?
Loomulikult näeb. Parimad teleskoobid näevad isegi tuhande miljoni valgusaasta kaugusele.