Nende jaoks, kes ihkavad romantilist kopitusehõngu, on Karlovagi tuksi keeratud. Ammu juba. Aega ei saa peatada. Pole enam ühiseid veevõtukohti tänaval, hoovi- või koridoripealseid peldikuid, pesukööke keldris või sirelipõõsa taga. Üks väheseid võimalusi aega peatada on kirjutamine. Kasvõi mälu järgi. Joonistada võib muidugi ka. Kuna Karlovas tegutseb uus kunstikool Pallas, on põhjust loota vähemalt praeguse Karlova visuaalset jäädvustamist.
Mainisin ennist vaba ruumi. Julmalt vaadates on Karlovas veel vähemalt üks auk, mille teoreetiliselt võiks täis ehitada. Sealsamas Pallase lähedal – Karlova mõisa esine. Mõisa peahoone on alles. Ausalt öeldes oleks isegi mul raske taluda, kui antaks luba mõisasüda uusarendada. Ehkki kui teha seda eriti põneval viisil, jääksin nähtavasti rahule.
Tore oleks, kui Karlova mõisaga toimuks midagi peale lagunemise. Ehk võiks selle ette platsile hoopis park tekkida? Loodan parimat.
Karlova linnajagu ongi valdavalt rajatud mõisa maadele. Seegi oli ju suur muutus. Suurem kui kimbuke uusi elumaju Pargi tänavas. Sajand-poolteist tagasi hakkas linn hoogsalt kasvama. Selgus, et seni inimestele peamise leiva taganud põllumajandus peab tööstusele ja kolmandale sektorile teed andma. Mõju oli tohutu ning muu hulgas sünnitas see puust üürimajad, mis Karlovale tooni annavad. Imetabane, et neid hooneid tornikeste ja puitpitsiga kaunistati. Tänapäeval tooks selliste tornikeste ehitamine kaasa nii mõnegi pahase leheloo.
Filosoofi, Kastani, Jaama ja Puiestee, Peetri ja Ujula tänava, Supilinna, Tähtvere, Maarjamõisa, Tammelinna, Toometaguse ja Karlova miljööväärtuslik ala, lisaks südalinna arheoloogiline miljööpiirkond. Karlova on kena tervik, las olla. Buldooserid on liialdus, palun vabandust.
Ent ikkagi tundub, et äkki hoiame liiga suurel alal kinni 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse Tartust? Muuseas, tol ajal oli Toomemägi üpris lage ning sealt nägi kaugele. Kas Toomemäe endisaegse miljöö taastamine oleks piisav argument harvester käiku lasta?