Etendus Elvas tähistab Jaan Toominga lavastusjuubelit ja Lendteatri aastapäeva

Lavastaja ja näitleja Jaan Tooming.

FOTO: Margus Ansu

Vanemuises tuli 50 aastat tagasi, 14. detsembril 1969 vaatajate ette «Laseb käele suud anda», mille oli August Kitzbergi näidendile «Enne kukke ja koitu» tuginedes lavastanud Jaan Tooming. See oli tema esimene lavastus. Ümmarguse tähtpäeva puhul tuleb täna kell 16 Lendteatris, mis tegutseb Elvas, vaatajate ette Jaan Toominga lavastus «Luikvalge».

«Laseb käele suud anda» tegevus käib 18. sajandi lõpul Helene Agneta Chlopitzky mõisas. Proua osas oli Raine Loo ja tema venda mängis Kuno Otsus. Lavastuses osalesid ka Lembit Anton, Paul Maivel, Herta Elviste, Evald Aavik, Mare Puusepp, Jaan Kiho, Raivo Adlas, Ants Ander, Lembit Eelmäe jt.

August Strindbergi «Luikvalge» esietendus Lendteatris tänavu 29. oktoobril. Mängivad Anne Türnpu, Anne-Mai Tevahi, Katrin Kivi, Mikk Sügis ja Kaido Kivi.

Lendteatri asutaja, kunstilise juhi, dramaturgi, näitleja ja lavastaja Airé Pajuri andmeil on Jaan Tooming alates 2017. aastast samas harrastusteatris vaatajate ette toonud viis lavastust. Need on Wil­liam Shakespeare’i «Hamlet» (2017), John Boynton Pristley «Skandaalne juhtum» (2018), Harold Pinteri «Armuke» (2019), Edward Albee «Abielumäng» (2019) ja August Strindbergi «Luikvalge» (2019).

Lendteatri kolme tänavuse lavastuse kõrval on 73-aastane Tooming sel aastal ERMis lavale toonud «Kaupo ja Lembitu» ning Toomteatri ja ERMi «Jumalad on Maal!».

Teatrimehe lavastusjuubeliga üheskoos tähistatakse «Luikvalge» etendusega täna ka Lendteatri aastapäeva. Viie tegutsemisaasta vältel on see harrastusteater vaatajate ette toonud ligi 40 lavastust.

Tagasi üles