Pilt sõnas, et kohe pärast Ihastes aset leidnud majapõlengut võttis ta ühendust seltsi juhatuse liikmetega ning isiklikult on tema poole pöördunud veel kümmekond inimest, et arutada, kuidas kogukond peaks traagilise sündmuse tõttu edasi tegutsema. «Sotsiaalset abi me pakkuda ei saa, nõu annab ja psühholoogilist abi pakub Tartu nõustamis- ja kriisiabikeskus,» lisas ta.
Ka kutsub Ihaste selts sotsiaalmeedias inimesi toetama rahaliselt tules hukkunud pereema lähedasi. «Iga summa on oluline, sest neil on väga raske ja kõige raskem päev on veel ees,» kõlab üleskutse Ihaste seltsi Facebooki lehel.
Tartu linnapea Urmas Klaas sõnas, et Ihaste seltsi algatus on igati tänuväärne. Samas on tähtis, et väljajagatavad andurid saaksid nõuetekohaselt ja usaldusväärselt paika.
Eile võttis linnavalitsusega ühendust Tartu priitahtlike pritsumeeste ühing, mille liikmed soovivad tartlastele tasuta jagada tuhat suitsuandurit. Linnavalitsus kutsub järgmisel nädalal kokku korteriühistute liidu, teiste linnaosaseltside ja päästeameti esindajad, et kavandada lisakoolitusi ja koostada plaan, kuidas tuhat andurit kõige paremal viisil inimestele jagada.
Klaas lisas, et linnavalitsus jätkab koostöös päästeametiga kodude tuleohutuks muutmise programmi ja suitsuandurite paigaldamist abivajavatele perele.
Sündmus, mis muudab seadust
Ihastes teisipäeva ööl vastu kolmapäeva juhtunud tuleõnnetus ajendab muutma ka Eesti tuleohutusseadust. Eilsel istungil kiitis vabariigi valitsus heaks eelnõu tuleohutusseaduse muutmiseks, mis kohustab 2022. aastaks ka tahkeküttega majadesse vingugaasiandurite paigaldamise. Riigikogu peab eelnõu kinnitama.
Siseminister Mart Helme selgitas valitsuse pressikonverentsil, et Eestis hukkub igal aastal tulekahjudes ligi 50 inimest ning pea 95 protsendil juhtudest on surma põhjus vingumürgistus. «Valdava osa neist surmadest oleks olnud aga võimalik ära hoida nii lihtsa tegevuse nagu vingugaasianduri paigaldamisega,» märkis Helme. «Kuigi vingugaasianduri olemasolu muutub puupliidi, -ahju või -kaminaga eluruumides kohustuslikuks kahe aasta pärast, oleks iseenda ja oma lähedaste elude päästmiseks lihtsaim viis paigaldada vingugaasiandur varem, kui seadus ette näeb.»
Vingugaasiandur on praegu kohustuslik gaasiseadmega eluhoonetes. Suitsuandur on igas kodus kohustuslik juba kümme aastat kütteliigist olenemata. EILI ARULA