Skip to footer
Päevatoimetaja:
Jüri Saar
+372 739 0358
Saada vihje

Album annab ülevaate ülikooli kunstivarade koorekihist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Albumi «Ars academica. Tartu Ülikooli 100 kunstiteost» koostajad Ingrid Sahk (vasakul) ja Moonika Teemus tutvustasid albumit laua juures, mille peal oli raamatute kõrval Athena Lemnia büsti patineeritud kipskoopia. Albumis on selle foto esitatud saja teose hulgas esimesena.

Rahvusülikooli 100. aastapäeva tähistamiseks välja antud kunstialbum «Ars academica», mida esitleti kolmapäeval alma mater’i kunstimuuseumis kipskujude vahel, põhineb kunstiteoste kollektsioonil. See on kogunenud kaks korda pikema ajaga ehk kahe sajandi jooksul.

Album on valminud ülikooli kahe üksuse koostöös, mistõttu on sellel ka kaks koostajat, kunstiajaloolased Ingrid Sahk TÜ muuseumist ja Moonika Teemus TÜ raamatukogust. Kaks on samuti keeli, mida on kasutatud raamatu tekstides – eesti ja inglise.

Raske valik

Koostajad kõnelesid esitlusel, et raske oli otsustada, mida raamatusse foto ja tutvustava tekstiga võtta. Sest TÜ kunstikogu on Eesti suurim ja omanäolisim väljaspool riiklikke muuseume asuvaid kollektsioone. Praegu on TÜ muuseumis ja raamatukogus ligi 45 000 kunstieset, ent teoseid leidub teisteski üksustes. Albumis «Ars academica. Tartu Ülikooli 100 kunstiteost» oli aga kavas tutvustada neist vaid sadat.

Esitlusel oli juttu sellestki, et lugejate ette jõudis nüüd esimene raamat, mis annab ülevaate sellest suurest ja rikkalikust kunstikollektsioonist. Ja sellestki, et kollektsioon on moodustunud enam kui 200 aasta jooksul.

Põhiosa albumist moodustavad saja kunstiteose fotod ja reprod koos selgitavate tekstidega. Esimene neist on Athena Lemnia büsti patineeritud kipskoopia, mis on ülikoolile ostetud ajavahemikus 1911–1915, nagu albumist on lugeda. Marmorist originaal on tehtud viiendal sajandil enne Kristust ja asub Bologna arheoloogiamuuseumis.

Raamatu viimane, sajas teos on Enn Põldroosi monumentaalmaal «Universitas Tartuensis». See on reprotud ka soliidse trükise ümbrispaberil.

Näitus pealinnas

280-leheküljeline albumi mõõtu teos valmis emakeelse ülikooli 100. aastapäeva puhul. Samal põhjusel on Kadrioru kunstimuuseumis TÜ kunstikogust koostatud näitus «Ars academica». Seal saab vaadata ka Põldroosi monumentaalmaali, mille kinkis 1985. aastal ülikoolile Academia Gustaviana 350. aastapäeva puhul Eesti NSV kultuuriministeerium.

Näitust «Ars academica. Tartu ülikooli kunstikogu» saab Kadrioru kunstimuuseumis vaadata 22. märtsini. Sama näituse teosed pannakse välja järgmisel sügisel TÜ muuseumis.

Kommentaarid
Tagasi üles