Mehed ei kaota huumorimeelt

Mart Noorkõiv
, filmivaatleja
Copy
Vaatamata ränkadele läbielamistele säilitavad mehed huumorimeele.
Vaatamata ränkadele läbielamistele säilitavad mehed huumorimeele. Foto: Kaader filmist

Põhja-Makedoonia esindatus tänavusel festivalil on arvukas. Tartu PÖFFi avafilm «Meemaa» rääkis liigutava loo Makedoonia mägedes metsamesinikuna tegutsevast naisest. Täpselt kaks nädalat hiljem linastub Põhja-Makedoonia ja Albaania koostöös valminud «Lendav Tsirkus», mille sisututvustus on ehk kogu selleaastase PÖFFi kataloogi kõige intrigeerivam.

Kes on elus vähegi kokku puutunud briti legendaarse komöödiatrupi Monty Pythoni mitmekülgse loominguga, kergitavad kindlasti kohe pealkirja lugedes kulmu. Monty Pythoni «Lendav Tsirkus» oli aastatel 1969–1974 BBC tsensoritele alalist meelehärmi põhjustanud sketšisari, mis mõjutas terve maailma huumorimeelt.

Seda tõestab ilmekalt ka päriselul põhinev lugu neljast sõbrast ja Pythoni tulihingelisest fännist, kes võtavad Kosovo sõja alguspäevil ette reisi naaberriiki Albaaniasse sealsele teatrifestivalile. Mehed on sinna kutsutud oma Monty Pythonist inspireeritud tükiga. Et kodus on Serbia võimud ainukese töötava teatri äsja sulgenud, haaravad nad võimalusest oma kunsti ja kodumaad välismaal esindada. Pealegi on nad kuulnud uudist, et päris Python Michael Palin filmis samal ajal Albaanias uusi osasid oma reisisarjale. See peab olema jumalik ettekuulutus, mis muud.

Filmi põhiaeg kulubki nende ohtliku ja emotsionaalselt kurnava teekonna jälgimisele. Illegaalsed piiriületused, kokkupõrked politseiga, rahvuslikest pingetest tingitud vastasseisud.

Vaatamata ränkadele läbielamistele ei kaota mehed huumorimeelt, mis käib käsikäes lootusega. On kõnekas, et paljudest vastasseisudest leiavad nad väljapääsu just tänu näitlemisele ja huumorile. Kuigi maailm nende ümber vajub päev-päevalt üha rohkem kaosesse, hoiab kunst ja usk selle mõjusse neid pinnal.

Üks tegelastest istub oma voodis hiiglasliku suitsetava Jean-Paul Belmondo plakati all, kui me teda esimest korda näeme, ning püüab kiirata samasugust lahedat üleolekut. Ka meeste näitetrupp püüab oma komöödia iidoleid imiteerides olla üle ümberringi valitsevast terrorist. Nad ei lase end selle kaudu defineerida. Nagu ütleb meestele nende õpetaja: rahvuse kõige parem esindaja on selle kultuur.

Fatos Berisha «Lendav Tsirkus» (2019, Kosovo, Albaania, Põhja-Makedoonia) linastub täna kell 17.45 Tartu Elektriteatris albaania keeles eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.

Tagasi üles