K, 7.06.2023

Rahvusülikooli aastapäev toob Toomemäele Tartu vaimu

Kaspar Koort
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Laupäeval kuvatakse Tartu toomkiriku otsaseinale suurejooneline video-, laser- ja helitehnoloogiline vaatemäng.
Laupäeval kuvatakse Tartu toomkiriku otsaseinale suurejooneline video-, laser- ja helitehnoloogiline vaatemäng. Foto: Andres Tenusaar, PEATA FILM

Saja aasta eest, 1919. aasta 1. detsembril peeti Eesti Vabariigi Tartu ülikooli avaaktus ning tööd alustas eestikeelne, ennekõike eestlastest üliõpilastele mõeldud ja Eesti ühiskonda teeniv ülikool. Suurt aastapäeva on ülikoolis mitmesuguste üritustega tähistatud juba terve aasta, ent pidustuste tipphetk saabub mõistagi eeloleval nädalavahetusel.

Pidunädalavahetus juhatatakse sisse reede õhtupoolikul, kui kell neli avab Tartu ülikooli muuseum ajaloolises toomkirikus taas Morgensterni saali, kuhu on emakeelse ülikooli 100. aastapäeva puhul üles pandud uus ülikooli ajaloo püsinäitus «Minu elu ülikool». See pajatab ülikooli lugu läbi nelja sajandi ja otsib vastust küsimusele, kuidas on Tartu ülikool mõjutanud meie kõigi elu.

Laupäeva kell kolm päeval algab Vanemuise kontserdimajas Pärt Uusbergi spetsiaalselt aastapäevaks kirjutatud suurvormi «… ja tuulelaeval valgusest on aerud …» esiettekanne. Kõlavad tekstid Uku Masingu ja Kristian Jaak Petersoni loomingust, esitavad Tartu ülikooli sümfooniaorkester, Tartu akadeemiline meeskoor, Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor ja Tartu ülikooli kammerkoor Taavi Kulli, Triin Koch­i ja Kuno Kerge dirigeerimisel. Kontsert on välja müüdud.

Pärast suurvormi esiettekande lõppu, umbes kell veerand viis algab ülikooli tõrvikurongkäik, millele saavad kaasa elada kõik linlased. Rongkäik algab Vanemuise kontserdimaja ees ja suundub mööda Ülikooli tänavat ülikooli peahoone ette, kus tervitussõnad lausuvad rektor Toomas Asser ja üliõpilaskonna esimees Allan Aksiim. Pärast kõnesid lauldakse üheskoos «Gaudeamust».

Valgusmäng viib vaatajad teekonnale meie esimesest kivikirvest kuni kosmosekuubikuni.

Seejärel liigub rongkäik peahoone juurest mööda Lossi tänavat Toomemäele toomkiriku tornide juurde, kus kell pool kuus algab valgusmäng «Tartu vaim». Toomkirikust saab video-, laser- ja helitehnoloogia abil ajamasin, mis viib vaatajad teekonnale meie esimesest kivikirvest kuni kosmosekuubikuni. Vaatemängu idee autor ja stsenarist on Arne Merilai, helilooja Ardo Ran Varres ning kunstiline juht Mart Koldits. Oodatud on kõik huvilised.

Laupäevale paneb punkti Eesti Rahva Muuseumis peetav piduõhtu «Tuleviku juured». Peole pääseb piletiga, need on juba otsas. Võimalik, et müüki tuleb lisapääsmeid, täpsustas «Rahvusülikool 100» kommunikatsioonijuht Kaja Karo.

Pühapäeva hommikul kell kümme algab Jaani kirikus rahvusülikooli aastapäeva jumalateenistus. Selle käigus õnnistatakse ka uus Eesti lipp, mille kinkis Tartu ülikoolile Eesti lipu selts.

Juubelipidustused tipnevad pühapäeva keskpäeval algava rahvusülikooli 100. aastapäeva aktusega ülikooli aulas.

Aktusel promoveeritakse ülikooli audoktorid ja doktorid, antakse kätte Tartu ülikooli Rahvusmõtte auhind ja esimest korda ka väliseesti külalisprofessori stipendium.

Aktusele järgneb rektori vastuvõtt Toomemäel ülikooli muuseumis. Aktus ja vastuvõtt on kutsetega.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles