R, 8.12.2023

Galerii: Betti Alveri kirjanduspreemia võitis norralane

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Copy

Parima ilukirjandusliku debüüdi tegijale antava Betti Alveri kirjanduspreemia žürii kuulutas tava järgi täna, kirjaniku sünniaastapäeval Tartu kirjandusmajas välja tänavuse auhinna saaja. Selleks osutus norralane Øyvind Rangøy, kelle luulekogu «Sisikond» andis välja kirjastus Vihmakass ja Kakerdaja.

Norralane Øyvind Rangøy rääkis, et sisikond oli esimene eestikeelne sõna, mille ta teada sai, sest ta töötas samal ajal Norras kalafirmas ja rookis kalu. Ta on elanud ka Tartus, kui ta siin ülikoolis õppis, aga Eestis on tema kodulinn praegu Põltsamaa.

«Viimasel kümnel aastal olen elanud põhiliselt Norras ja seal olnud kalatööstuse kvaliteedijuht, Eesti kodus Põltsamaal olen olnud vahepeal nii palju kui võimalik. Uue aasta algusest tulen Tartu ülikooli norra keele lektoriks,» ütles ta.

Mida tähendab nimi Øyvind Rangøy (hääldada: öivin rangöi) norra keeles? Eesnimi tähendab saaretuult ja perekonnanimi on ühtlasi ühe saare nimi. «Nii et ma olen mõlemast otsast saar,» ütles ta.

Luulekogu «Sisikond» on toimetanud, kujundanud ja illustreerinud Kaur Riismaa.

Žürii silma alla jõudis ligi 60 teost. Põhjalike arutelude järel valiti nominentideks Øyvind Rangøy kõrval Margit Lõhmus (proosakogu «Sterne. Jutud 2002–2019», kirjastus Kultuurileht), Anna-Kristiina Pae (luulekogu «Lindudeta kevad», Elusamus), Berit Petolai (luulekogu «Meoma ümisevad tuuled», Verb), Vahur Laiapea (luulekogu «Kodutud seosed», EKSA), Jane Rähn (luulekogu «Ma tundsin üht poissi», Janar Sarapu) ja Toomas Taul (stsenaarium-väitekiri «Tuba 116», Ilmamaa).

Žüriisse kuulusid Katrin Väli (Hallas), Jüri Kolk, Rauno Alliksaar ning eelmise aasta laureaadid Triin Paja ja Raul Oreškin.

Betti Alveri kirjandusauhinda annab igal aastal välja Eesti kirjanike liidu Tartu osakond. Preemiasumma 2000 eurot pärineb Eesti kultuurkapitalilt. Laureaadi väljakuulutamine ja auhinna üleandmine leidis aset Betti Alveri sünniaastapäeval, 23. novembril Tartu kirjandusmaja uues kultuuriklubis Salong.

Sealsamas käib heli- ja sõnarohke tummfilmifestival 20/20. Laureaadi väljakuulutamise eel ja järel mängis šellakplaatidelt meeleolumuusikat Valdo Praust.

Kirjandusõhtu juhatas sisse Eesti kirjanike liidu Tartu osakonna esimees Berk Vaher. Nominentidest andis ülevaate žürii liige Rauno Alliksaar.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles