Tänavusel «Tähetunnil» käsitletav autor Ave Alavainu saab luulepäevadele kaasa elada kodunt lahkumata

Luuletaja Ave Alavainu saab Jõgevalt toimuvat jälgida Hiiumaal asuvast kodust lahkumata.

FOTO: Peeter Langovits

22. ja 23. novembril peetakse Jõgeval 28. Betti Alverile pühendatud luulepäevi «Tähetund», mille raames esineb 27 kooliteatritruppi kogu Eestist. Õpilasi ja juhendajaid saabub Jõgevale kolmesaja ringis. Autor, kelle tekste kahe päeva jooksul Jõgeva kultuurikeskuse laval tõlgendatakse, on Hiiumaal elav poetess Ave Alavainu.

«Otsustasime seekord oma luulepäevadega just Avele kummarduse teha: ta on ka ise pikka aega kooliteatri juhendaja olnud ning oma trupiga mitu korda «Tähetunnil» osalenud. Tõsi, mitte viimasel ajal. Ave on kunagi kuulunud ka «Tähetunni» žüriisse ehk Akadeemiasse,» ütles Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur.

Ta meenutas, et Ave värvikas karakter lisas «Tähetunnile» ikka vürtsi. Tema punastest lehvivatest juustest ja erksatest rõivastest oli võimatu mööda vaadata ning tema häält oli kogu majas kuulda. Ehkki tervis Ave Alavainul praegu Jõgevale tulla ei luba, saab ta tänu tänapäevasele infotehnoloogiale siiski näha, mida kooliteatritrupid tema luulega laval teevad: Rakvere videomees Jaanus Lekk teeb luulepäevadest ülekande, mida saavad interneti vahendusel jälgida nii Ave kui ka kõik teised huvilised.

Ave saadab luulepäevadel osalejatele ka videotervituse. Posti teel läkitas ta aga Jõgevale päris suure koguse oma raamatuid, mida eriauhindadena välja jagada.

Kui mullusel «Tähetunnil» osales vaid 18 truppi, siis tänavu on neid tervelt üheksa võrra rohkem. Lianne Saage-Vahuri sõnul võib sellel olla mitu põhjust. Ühest küljest sõltub osalejate arv mingil määral sellest, kuivõrd välja pakutud autorite tekstid noori kõnetavad, teisalt meeldib talle uskuda, et gümnaasiumiastme luulepäevad hakkavad teatavast mõõnast üle saama ning noorte hinged ihkavad jälle ilu järele – igapäevaelus alatasa kogetavale madalusele vastukaaluks.

Tõsi, tänavusele «Tähetunnile» polegi oodatud ainult gümnaasiumiastme, vaid 7.–12. klassi luulesõbrad. «Juba mõnda aega võisime täheldada tendentsi, et «Tähetund» kahaneb osalejate arvu poolest ning põhikoolitruppidele mõeldud luulepäevad «Tuulelapsed» kasvab. Et kahe sündmuse mastaape ühtlustada, otsustasimegi teha sellise uuenduse. Ka žürii on «Tuulelastel» alati hädas, sest esimese ja üheksanda klassi õpilaste etteasteid on raske omavahel võrrelda,» ütles Lianne Saage-Vahur.

Tulenevalt truppide suurest arvust on ajakava päris tihe: reedel vaadatakse ära 16 ja laupäeval 11 luuleetendust. Mõlema päeva programmi lõpetavad võõrustajad ehk Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja.

Tagasi üles