Rahvusatlase esitlusel Tartus näidatakse Eesti riigi kartograafilist iseseisvusdeklaratsiooni

Rahvusatlase koostaja Taavi Pae.

FOTO: Laila Kaasik

19. novembril esitletakse Tartus rahvusarhiivis Eesti esimest rahvusatlast. Esitlusel näidatakse muu seas ka atlase ühe harukordsema kaardi originaali: 1920. aastal ilmunud Laidoneri Eesti kaarti, mille abil tutvustati maailmale noore vabariigi asukohta ja piire. Rahvusatlase esmaesitlus toimus 12. novembril Tallinnas Eesti rahvusraamatukogus, kus avati ka kaardinäitus.

Kui rahvusraamatukogu näitusel sai tutvuda atlases sisalduvate kaartide suuremõõtmeliste reproduktsioonidega, siis Tartu esitlusel on võimalus vaadata 1920. aastal ilmunud unikaalset Eesti kaarti, mida nimetatakse Laidoneri kaardiks. Seda võib pidada Eesti riigi kartograafiliseks iseseisvusdeklaratsiooniks, sest sellega sooviti maailmale näidata noore vabariigi asukohta ja piire. Kaardi muudavad haruldaseks selle servadele hariliku pliiatsiga kirjutatud märkused, mille autor on Johan Laidoner.

Rahvusatlas on valminud Tartu ülikooli geograafide ja Regio kaardimeistrite koostöös. Atlases on ligikaudu 500 ajaloolist ja tänapäevast kaarti, mis tutvustavad Eesti loodust, kultuuri, ajalugu ja eluolu. Kaardid on koondatud 36 teemapeatükiks, milles käsitletakse muu hulgas Eesti piiri kujunemist, kliimat, eestlaste päritolu, haridust, rahvaluulet ja religiooni.

Eesti rahvusatlast tutvustatakse 19. novembril kell 17 Tartus Nooruse 3 asuvas rahvusarhiivis.

Tartu esitlust juhib EV100 juhtrühma liige Toomas Kiho, sõna võtavad riigiarhivaar Priit Pirsko, Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ja rahvusatlase koostaja Taavi Pae.

1920. aasta Eesti kaardi originaali saab vaadata Rahvusarhiivis üksnes esitluse nädalal, 20.–22. novembrini kella 9–19 ja 23. novembril kella 10–15. Tallinnas avatud näitust on võimalik külastada 26. veebruarini rahvusraamatukogu lahtiolekuaegadel.

Tagasi üles