Tartu ülikooli kliinikumi kliinilise geneetika keskuse arstid Katrin Õunap, Kai Muru ja Karit Reinson võitlevad selle nimel, et vastsündinute haiguste sõeluuringusse lisataks veel üks – klassikaline galaktoseemia. See on kaasasündinud harvaesinev ainevahetushaigus, mida viimasel neljal aastal on sõeluuritud teadusraha eest.
Sotsiaalministeeriumi ja haigekassa selgitused, miks galaktoseemiat vastsündinute sõeluuritavate haiguste nimekirjas veel ei ole, geneetikakeskuse arste ei rahulda. Et testimise prooviperiood lõpeb, siis valitseb oht, et järgmisel aastal sündivatel lastel galaktoseemiat ei otsita.
Kolme tüdruku lood
Et paremini mõista, missugusest haigusest käib jutt ning kuidas selle varajane avastamine inimeste saatust mõjutab, tuleb ära jutustada Põltsamaa muusikaõpetaja Hiie Taksi kolme tütre lugu. Esimene tütar Laura sündis 1989. aastal, mil vastsündinute geenihaigusi veel ei diagnoositud. Laura, kes saanuks sel sügisel kolmekümneseks, suri paari nädala vanusena.
Teine tütar Doris sündis 1996. aastal. Nii nagu Laura, oli ka Doris sündides täiesti terve beebi. Mõne ööpäeva pärast selgus, et kõik on väga pahasti. Algas võitlus elu eest. Lõpuks oskasid arstid välja pakkuda kõige ebatõenäolisema variandi ehk galaktoseemia. Seda juhtub ühe lapsega 20 000st. Ja see tähendas, et Dorise väikest keha oli mürgitanud ei miski muu kui ta oma ema piim.
Hiie Taksi kolmas tütar Iti Maris sündis 1999. aastal. Tema puhul aimati ohtu ning temal diagnoositi galaktoseemia juba enne sündi. Imikuna hakkas Iti Maris saama erilist, laktoosita piima. Tänase päevani on nii tema kui ta vanema õe Dorise menüüst eemaldatud kõik piima või piimasuhkrut ehk laktoosi sisaldavad tooted. Siiski jõudis Doris oma esimestel elunädalatel saada tervisekahju, mida ükski ravi tagasi ei pööra. Ta on 23-aastane ning ta saatuseks on elu, kus ta kõigega ise hakkama ei saa. Doris õppis Tartu Maarja koolis, nüüd püüab omandada aednikukutset.