Kõige väiksem haruldane käsikiri mahub peopesale

Malle Ermel tutvustab näitust. FOTO: Margus Ansu

Tartu ülikooli raamatukogus valmis näitus «Käsikirjade ristteel», mille kõige väiksem eksponaat mahub lahedasti peopesale. See on imepisike käsikirjaline palveraamat, mille kinkis aastal 1802 Tartu ülikoolile tatari päritolu maanõunik Karl Gustav von Baranoff. «Selles on 54 palvet,» ütles raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja Malle Ermel. «Seda kanti kaasas, kui mindi sõjaväkke või ohtlikule reisile või ka niisama.»

Pisikese köite ja selle hoidmiseks tehtud vutlari kõrval vitriinis on Petseri kloostrist pärit väga suur nn Ostrogi piibel. «See on kirikuslaavikeelse piibli esitrükk ja samuti väga haruldane,» ütles Malle Ermel.

Väljapanekus on kaunilt illustreeritud käsikirju, muu hulgas ajavahemikus 1468-1485 koostatud pärsiakeelne luulekogu «Haft Awrag», aga ka erakordse saatusega toorarull, mille päästis teise maailmasõja ajal Tartu sünagoogist keeleteadlane Paul Ariste.

Näituse on paljude kolleegide abiga koostanud Malle Ermeli kõrval Anu Põldsam ja Urmas Nõmmik ning kujundanud Lilian Mengel.

Väljapanekuga kaasneb sümpoosium, mille ühe korraldaja, Tartu ülikooli Vana Testamendi ja semitistika dotsendi Urmas Nõmmiku sõnul näitlikustavad käsikirjad kultuurikontakte ja nende uurimist kõige paremini. «Neis kehastuvad pärimus ja kultuurimälu, aga ka Tartu ülikool kui rahvusvaheline rahvusülikool,» lisas ta. «Ülikooli teadlaste arvates on aeg küps meie lõunasuunaliste ajalooliste kultuurisidemetega tegelemiseks. Ideed toetab aastasadadega mõõdetav teadus- ja õpetamistraditsioon ning akadeemiline võimekus.»

Sümpoosium algab homme, 4. novembril kell 10.15 ja näitus avatakse kell 12. Ettekanded on eesti ja inglise keeles. Esinejateks on Tartu ülikooli audoktor, professor Stefan Schreiner (Tübingen), pärsia käsikirjade asjatundja Firuza Melville (Cambridge), eesti ja võrdleva rahvaluule professor Ülo Valk, Malle Ermel ja Urmas Nõmmik.

Tagasi üles
Back