Uus digiteenus muudab haiglate ja kiirabi vahelise koostöö kiiremaks

Tartu kiirabi logo.

FOTO: Elmo Riig

Tartu ülikooli kliinikumi ning Valga, Põlva ja Lõuna-Eesti haigla erakorralise meditsiini osakondades käivitati koostöös tervise ja heaolu infosüsteemide keskusega uus digiteenus.

Uus teenus toob erakorralise meditsiini osakonna töötajate töölauale operatiivselt infot selle kohta, mitu kiirabiautot on parajasti haigla erakorralise meditsiiniosakonna poole teel ja millised on kiirabiautos oleva patsiendi tervisemured.

Kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna juhataja Annika Uue sõnul oli arstidel võimalik ka varem näha digiloo kaudu kiirabikaarte, ent selleks tuli teha mitu päringuklõpsu. «Uus süsteem annab erakorralise meditsiini osakonna töölauale kiirabist tulnud teabe kohe, kui brigaad on oma infosüsteemis valinud välja haigla, kuhu patsient viiakse,» selgitas Uue. Osakonnajuhataja sõnul hõlbustab see tööprotsesside planeerimist, ühe pilguga on arvuti töölaual ülevaade nii sellest, mis osakonna toimub, kui ka sellest, milliste probleemidega patsiendid on erakorralise meditsiini osakonda jõudmas.

Tartu ülikooli kliinikumi juhatuse liikme Kati Kormi sõnul oli sel aastal lisaks võrgustamisele ja riiklikele arendustele nagu digiregistratuur ja raviarvelduse uus e-kanal kliinikumi haiglate IT-arenduste osas fookuses ka erakorralise meditsiini osakonna töötajatele targemate digilahenduste pakkumine. Korm tunnustas head teineteise mõistmist tervise ja heaolu infosüsteemide keskusega (TEHIK). «Kliinikumi ja TEHIKu koostöö tulemusel on erakorralise meditsiini osakonna töölauale jõudev kiirabibrigaadi puudutav info võimalikult suure kasuteguriga. Lisaks on oluline, et infovahetus kiirabi ja erakorralise meditsiini osakonna vahel on sujuv,» kommenteeris juhatuse liige Korm.

TEHIKu e-teenuste arendamise osakonna tervisetalituse juht Tõnis Jaagus tundis samuti rõõmu koostöö üle. «TEHIKul on hea meel, et saime Tartu ülikooli kliinikumi sisendi alusel luua kasuliku teenuse, mille saavad soovi korral ka teised haiglad EMO protsesside tõhustamiseks  kasutusele võtta.»

Ainuüksi Tartu ülikooli kliinikumi erakorralise meditsiini osakonda pöördub aastas üle 44 000 inimese, kellest umbes viiendik tuuakse haiglasse kiirabiga.

Tagasi üles