N, 2.02.2023

Jannseni ja Koidula väljaku tänavakivid pidasid vastu aasta

Vilja Kohler
, ajakirjanik
Jannseni ja Koidula väljaku tänavakivid pidasid vastu aasta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaarsilla juures algas tänavakivide ülesvõtmine kolmapäeva hommikul. Uued kivid paigaldatakse sinna garantii korras.
Kaarsilla juures algas tänavakivide ülesvõtmine kolmapäeva hommikul. Uued kivid paigaldatakse sinna garantii korras. Foto: Margus Ansu

Tartus Emajõe vasakul kaldal Ülejõe pargis mullu augustis valminud Lydia Koidula ja Johann Voldemar Jannseni mälestusväljakul käis neil päevil jälle töö. Kolmapäeval võtsid töömehed seal Kaarsilla otsa juures üles suuri tänavakive ja eile vahetasid nad neid uute vastu välja. Murenema hakanud tänavakivid valmistanud tehase esindaja ei nõustu, et tegu oli kehva kvaliteediga kividega.

Koidula ja Jannseni väljakule on paigaldatud Pärnus töötava OÜ Benders Baltic Nord tehase betoontänavakivid.

«Kahjuks on Bendersi osa tänavakivide kvaliteet aastaga osutunud ebapiisavaks, kivide pealispind on lagunenud ning need vahetatakse välja,» ütles Tartu linnavalitsuse linnavarade osakonna juhataja Kunnar Jürgenson.

Kes eksis?

Välja tuleb vahetada ligi 140 kivi Kaarsilla otsa juures, kus sõidavad hooldusmasinad. «Tundub, et kividele on mõjunud talvisel tänavahooldusel kasutatav sool ja hooldustehnika,» märkis Kunnar Jürgenson. «Tänavakivid peaksid talvist hooldust ja hooldustehnikat siiski taluma.»

Benders Baltic Nord sellega päri ei ole. Benders on Skandinaavia üks juhtivaid betoonist ehitusmaterjalide tootjaid juba 1960. aastast, kogu toodang vastab Euroopa Liidus kehtivatele standarditele ja on mõeldud just meie piirkonna ilmastikuoludes kasutamiseks, kvaliteedinormide kinnituseks on ettevõttele antud mitu tunnustavat sertifikaati ning ettevõte rakendab tehastes lisameetmeid selle tagamiseks, selgitas Benders Baltic Nordi müügi- ja turundusjuht Marek Ruubel.

Tänavakivid peaksid talvist hooldust ja hooldustehnikat siiski taluma, märkis Tartu linnavalitsuse linnavarade osakonna juhataja Kunnar Jürgenson.

«Otsida viga meie toodetes ei ole korrektne, kuna kõik betoonist toodete tootjad teavad fakti, et teede korrashoiuks kasutatav sool või kemikaalid ning betoonkatend ei sobi omavahel kokku,» ütles Marek Ruubel. «See on ka meie praeguse info põhjal peamine põhjus, miks on osal tänavakividel tekkinud pindmised kahjustused. Asenduskivide paigalduse käigus ilmnes selgelt, et kahjustada oli saanud tänavasillutise pindmine kiht, mis kinnitab eespool öeldut.»

Ta lisas, et sillutiskiviga väljaku hoolduseks on soovitatav kasutada liiva või graniitkivi sõelmeid, mis teeb küll hoolduse kallimaks, kuid on kindlasti tõhusam ning tagab betoonkatendi pikema vastupidamise.

«Sool ei tule kasuks jalatsitele, autodele, keskkonnale ega betoonist katendile, seahulgas sillutiskividele,» sõnas Marek Ruubel.

Tänavakivide väljavahetamise eest linn maksma ei pea. Tartu linna ehituslepingutes on Koidula ja Jannseni mälestusväljaku ehitustöödele viieaastane garantii, 2023. aasta suveni. Väljaku ehitustoodetele on kümneaastane garantii.

«Kuna oleme oma toodangu kvaliteedis kindlad, annab Benders oma toodetele kümneaastase tehasegarantii, ja hoolitseme ka garantii täitmise eest,» ütles Marek Ruubel.

Paari päeva töö

Esialgse kava järgi pidid uued tänavakivid paika saama eile õhtuks, aga kui vihm tööd liiga palju segab, panevad töömehed punkti täna.

2018. aasta 3. augustil pidulikult avatud Koidula ja Jannseni mälestusväljaku lahenduse on projekteerinud OÜ Tajuruum. Väljaku rajamiseks kulus 354 442 eurot, millest skulptuuride, valguspuu ja luuletahvlite tegemiseks läks 111 936 eurot.

Märksõnad
Tagasi üles