Treffneristid paigaldaksid koolimaja katusele päiksepaneelid

Tulevikutegijad Toomas Roosma (vasakul), Maarjali Vaht ja Karl-Martin Voovere said videkonkursi võidu eest elektrilised tõukerattad ja reisi Brüsselisse.

FOTO: Henri-Kristian Kirsip

Uuel eelarveperioodil aastatel 2021–2027 toetab Euroopa Liit Eestit kolme miljardi euroga. Sel puhul kutsusid riigi tugiteenuste keskus ja Euroopa komisjoni Eesti esindus noori üles tulevikku vaatama ning kaasa mõtlema, milline võiks olla tuleviku Eesti. Selleks korraldati videokonkurss «Mida teeksid Eesti heaks 3 miljardi euroga?», mille parimaid autasustati eile Tallinnas.

Esikoha said Tartu noored Karl-Martin Voovere, Maarjali Vaht ja Toomas Roosma Hugo Treffneri gümnaasiumist. Kõik tiimiliikmed said auhinnaks elektrilise tõukeratta ning reisi Brüsselisse.

Võiduvideo idee oli paigaldada koolimajade katusele päikesepaneelid, et kool saaks endale vajaliku elektri ise toota. «Meie näeme lahendusena järk-järgult taastuva energia osatähtsuse suurendamist koolide energiamajanduses, kuna haridussüsteem on ühiskonnas üks kandvaid talasid ja noored Eesti tulevik,» rääkis üks video autoritest Maarjali Vaht. «Otsustasime esitada oma idee tulevikutegijate konkursile, sest ükski suur muutus ei toimu üleöö, vaid laiema avalikkusega kooskõlas. Siis, kui roheline mõtteviis saab elementaarseks osaks ühiskonnast, võime ka riiklikul tasandil liikuda muutuste suunas,» selgitas ta.

Kokku laekus konkursile paarkümmend videot, mis pakkusid ideid tuleviku Eestile.

«Võib öelda, et läbiva teemana panid noori muretsema keskkonnaprobleemid, millele oli pakutud lahendusi alates prügikoristusrobotitest, ümbertöötatud plastmaterjalist ehitatud maanteedest kuni õpikute asendamiseni iPadidega, et säästa metsi. Vene rahvusest noori panid muretsema ka sotsiaalsed probleemid: inimeste tervis, noorte eneseteostusvõimalused ning majanduslik hakkamasaamine, nad soovivad, et Euroopa liidu liikmesriigis oleks hea ja turvaline elada igal inimesel,» ütles riigi tugiteenuste keskuse toetuste arendamise osakonna juhataja Urmo Merila.

Viie sotsiaalmeedias enim laike kogunud video hulgast valis žürii välja esikolmiku ning eriauhinna saaja.

Teise koha pälvisid Viljandist pärit noored Silver Tõnisson, Enrico Koormann, Bert Siimon. Auhinnaks said tiimiliikmed JBL Xtreme kaasaskantavad kõlarid.

Kolmandale kohale tulid samuti Viljandist pärit noored Toomas Erik Anijärv, Lars Henry Vehman ja Kristo Pae, kes said preemia 300 euro väärtuses Kiviõli seikluskeskuse kinkekaardid.

Eriauhinna said Sillamäe noored Albert Jusupov, Daniil Klimenko ja Semjon Grachev hea loo jutustamise ning oskuse eest väga hästi tähelepanu juhtida sotsiaalsetele muredele.

Konkurss kestis 26. augustist 7. oktoobrini.

Tagasi üles