N, 7.12.2023

Kersti Kaljulaid kutsus Vladimir Putini, Sauli Niinistö ja János Áderi Tartusse

Tartu Postimees
Copy
Kersti Kaljulaid kohtus Vladimir Putiniga Moskvas tänavu 18. aprillil.
Kersti Kaljulaid kohtus Vladimir Putiniga Moskvas tänavu 18. aprillil. Foto: Konstantin Sednev

Eesti president Kersti Kaljulaid läkitas täna Venemaa presidendile Vladimir Putinile, Soome presidendile Sauli Niinistöle ja Ungari presidendile János Áderile kutse tulla järgmisel suvel Tartus toimuvale kaheksandale soome-ugri rahvaste maailmakongressile.

Eesti Rahva Muuseumis 17.–19. juunil peetaval kongressil käsitletakse lisaks keele säilitamisele ja edasiandmisele kliimamuutuste mõju rahvastele, samuti kultuuri innovatsiooni küsimusi. «Mul on hea meel, et maailmakongress leiab sel korral aset Eesti Rahva Muuseumis, mis oma soome-ugri püsiekspositsiooniga annab ülevaate meie ühisest ja rikkalikust pärimuse varamust,» kirjutas Kaljulaid. Ta lisas riigipeadele saadetud kirjas, et kongress annab hea võimaluse arutada soome-ugri rahvaste kultuuripärandi hoidmist muutuvas maailmas. 

Kongressi korraldava mittetulundusühingu Fenno-Ugria Asutuse tegevjuht Viia-Kadi Raudalainen selgitas, et kuigi soome-ugri rahvaste maailmakongressid on valitsustest ja poliitilistest parteidest sõltumatud kodanikualgatuslikud foorumid, annaks presidentide osalemine sündmusele kaalu ja aitaks paremini täita kongresside eesmärki. «See aitab arendada ja kaitsta soome-ugri rahvaste rahvusteadvust, kultuure ja keeli ning edendada soome-ugri rahvaste omavahelist koostööd, samuti teadvustada soome-ugri rahvaste probleeme laiema avalikkuse ees.»

1992. aastast iga nelja aasta tagant vaheldumisi Venemaal, Ungaris, Soomes ja Eestis toimuvatel kongressidel on 2000. aastast Soome, Ungari ja Eesti president alati kohal käinud. Venemaa riigipea Dmitri Medvedjev osales kongressil 2008. aastal Hantõ-Mansiiskis.

Äsjase kutsega palus Kaljulaid ühtlasi kõik kolm riigipead Eestisse kahepoolsele visiidile. «Nii saame jätkata konstruktiivseid arutelusid, mis loodetavasti aitavad kaasa meie riikide teineteisemõistmisele, süvendavad kahepoolseid heanaaberlikke suhted, koostööd Läänemere regioonis ning maailmalaval laiemalt,» sõnas president.

Suulised kutsed on eelnimetatud kolmele riigipeale edastatud juba varem.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles