Tuli pragiseb pliidi all, punased roosid on vaasis. Tõnis Mägi pakub kohvi, endal käes suur kruus, kust parasjagu rüüpab. Portselan tuleb, saba püsti.
Mäletan Priit Pääsukese uuest filmist «Vaikus valguses» ja Tõnis Mäe enda raamatust «Müümata naer», et Mäel peab olema kollane kass. Seesama kass, kelle kohta on tal seitsmekümnendatel loodud laul, mille järgi saab ilusasti valssi tantsida: «Jah, ükskord on see kõik juba olnud ja põrand on tolmus, ja voodisse roninud kollane kass …»
Kollane kass ilmus Tõnis Mäe akna taha 30 aastat hiljem pärast tolle laulu sündi nagu tõeline déjà vu. Laulu pealkiri on ka «Deja vu».
Mingid sümbolid on olnud teel kogu aeg. Ära mine vasakule, mine paremale, siin tee stopp. Nagu liiklusmärgid, elu tee märgid.
Mägi nimetab niisuguseid kogemusi aja kaarteks või aja sildadeks … Et ütled midagi või teed või soovid, ja siis see ilmubki su ette, läheb täide.
Selgub, et kollane kass Tiki on oma maise elu ära elanud ning nüüd on tema asemel kirju Portselan. Majas on veel lumivalge Marmor, keda Tõnis Mägi Sergeiks kutsub.
«Ta niikuinii ei kuule,» põhjendab Mägi, sest usub, et kõik valged kassid on kurdid.
Kaasa Kärt Johansoni ei ole kodus. On Šotimaal. Tütred Liidia ja Mirt läksid hommikul rongiga kooli. Mägi kütab maja soojaks.
Maja on nagu laev.
Kapten keset maad
Esikus viib uks vaskse kirjaga «Captain» tillukesse tuppa, kus asub Hermann. See on klaverimeistri Hermann Juraku käe all valminud pill J. Hermann, mille pikk heli ja kõla kvaliteet avaldavad muljet tänapäevalgi.