Režissöör Priit Pääsuke: Tõnis Mägi muusika kõlas kohati nagu unenägu, kus tahaks ise ringi käia

Aime Jõgi
, ajakirjanik
Copy

Portreefilm Eesti muusikust Tõnis Mäest annab vaatajale võimaluse lähedalt piiluda helilooja sisemaailma ning olla kaasas teekonnal, mis muusikut inspireerib. Saab näha Tõnis Mägi laulude sünnilugusid ja kuulda, mismoodi ta ise oma loomingut lahti mõtestab.

Režissöör Priit Pääsuke, miks te ikkagi valisite portreteeritavaks Tõnis Mägi, ja ei kellegi teise?

Loomine ja loovus on mind juba mõnda aega huvitanud. Ka minu Mart Tanieliga kahasse tehtud film «Impromptu» rääkis sarnastel teemadel. See visuaalsus, mis on pandud Tõnise muusikasse, samuti muusika soojus ja sügavus inspireerisid mind seda filmi tegema. Kuus aastat tagasi oli Tõnis minu jaoks see, kes ikka veel loominguliselt otsib, mis tundus põnev. Ta plaat «Teine ruum» kõlas kohati nagu mingi muinasjutu unenägu, kus tahaks ise ringi käia, uurida ja käega katsuda asju.

Priit Pääsuke
Priit Pääsuke Foto: OÜ Luxfilm

Te ei olnud isiklikult temaga üldse enne kohtunud. Alles siis, kui oma ideest rääkisite.

Nii oli. Aga olin kuulanud tema muusikat ja lugenud tema raamatut. See on see veider tunne, kus üks midagi teisest teab ja teine ei tea midagi, ja räägivad omavahel juttu.

Mida te oma portreteeritavalt filmi tehes õppisite?

Võib-olla siis kõige rohkem seda, et ei tasu peljata seda, mida te enda sees kuulete ja näete vaid lasta sellel päriselt ka juhtuda. Loomine on selline meeldiv ja vabastav tegevus.

Kes ta on teile nüüd, pärast filmi valmimist?

Tõnisega on ikka põnev kokku saada ja juttu rääkida. Viimati rääkisime pikalt, kuidas ta kodus oma uut plaati salvestas. Kuhu pandi mikrofonid, et Hermanni kõla ehe oleks.

«Tõnis Mägi. Vaikus Valguses»

Režissöör Priit Pääsuke, operaator Mihkel Soe, toimetaja Anu Aun, stsenaariumi konsultant Berk Vaher, helirežissöör Horret Kuus, tootja Luxfilm.

Esilinastus 1. oktoobril 2019 Solarises, Eesti kinodes alates 4. oktoobrist.

Filmis saavad sõna ka Tõnis Mägi lähedased, teiste seas abikaasa Kärt Johanson, tütred Liidia ja Mirt, kolleeg Sven Grünberg ning põlisameeriklasest sõber Rupert Encinas ehk Lendav Kotkas.

Kaader filmist.
Kaader filmist. Foto: OÜ Luxfilm
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles