Tartu tähetornis saab näha astrofotograafia konkursi parimaid töid

Andromeeda Perseiidiga, süvataeva kategooria võidutöö.

FOTO: Viljam Takis

Möödunud laupäeval avati Tartu tähetornis teise astrofotograafia konkursi parimaid töid koondav näitus, milles on esindatud nii professionaalsete fotograafide kui ka hobipiltnike tööd.

Kui eelmisel aastal osales konkursil ligi 90 tööd, siis tänavu küündis see nende arv juba üle saja. Kõige populaarsemad kategooriad olid tähistaevas ja Linnutee, mille jäädvustamiseks pole alati vaja ei teleskoopi ega isegi fotokaamerat.

Kõige põnevam kategooria nii publiku kui ka žürii seisukohalt on süvataevas. Selles võistlusteemas olid oodatud nii enda tehtud kui ka avalikust andmebaasist võetud, kuid võistleja poolt järeltöödeldud pildid.

Süvataeva pildistamiseks on vaja eelteadmisi, teleskoopi ja head fotokaamerat, ent sellest hoolimata laekus fotosid rohkem, kui oli võimalik näitusele välja panna. Põnevatest süvataeva objektidest võib näituselt leida Südame udukogu, Taevasõela ning kõige kaugema objekti üldse, milleni inimsilm ulatub – Andromeeda galaktika.

Kuna tähistaevakategooria alla olid oodatud fotod kõiksugustest atmosfääriilmingutest, on näitusel pilte ka nähtustest, mida esmapilgul ei oskakski astrofotograafiaga seostada, näiteks parheeliast ehk kõrvalpäikestest ja Kuu tarast.

Lisaks sellele, et Kuu valgus mängib vahel taevavõlvil vingerpussi, saab näitusel vaadata suurepärase detailsusega fotosid Kuu pinnast. Jaanuaris aset leidnud kuuvarjutus oli samuti üks konkursi osalejate lemmikteemasid, millega saab näitusel tutvuda.

Tartu tähetorni astrofotograafia konkurss on eelkõige mõeldud õpilastele, et tutvustada neile hobiastronoomiat ja miks mitte tekitada soovi täheteadus hilisemas eas juba tõsisemalt ette võtta. Sel aastal konkursil osalenud noorim astrofotograaf oli 9-aastane.

Astrofotograafia žüriisse kuulusid Eesti ettevõtja ja tuntud harrastusastronoom Raivo Hein, fotograaf ja eelmise aasta konkursi võidutöö pildistaja Sten Lauba ning amatöörastronoom ja astrofotograafiahuviline, Tartu tähetorni kuraator Kadri Tinn. 

Näitust on võimalik vadata Tartu tähetorni lahtiolekuaegadel, alanud talvehooajal teisipäevast laupäevani kell 11–17.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles