Iga euro kohta, mis kultuuripealinna investeerisime, tuli viis tagasi. Aasta jooksul käis Leeuwardenis neli ja pool miljonit turisti, saime palju rahvusvahelist meediakajastust ja hotellid olid terve aasta täis.
Teil oli palju vabatahtlikke. Kuidas saite nii palju inimesi kaasa lööma?
65 000 inimest ehk kümme protsenti kogu elanikkonnast aitas vabatahtlikult kaasa. Aga see on meie kandis ka väga tavaline, seega oli meil mõningane eelis.
Meil olid eraldi programmid professionaalsete ja amatööride projektidega. Ütlesime kõikide profiprojektide meeskondadele, et nad peavad kaasama kohalikku kogukonda. Ja need, kes juba olid vabatahtlikud, kutsusid sama tegema naabrid, sõbrad ja sugulased. Kõik, kes tahtsid midagi oma kogukonna heaks ära teha, olid teretulnud.
Milliste projektide eestvedajad olid vabatahtlikud?
Väga palju tehti üle linna luuleradu ehk kirjutati poeeme avalikku ruumi. Väga palju oli toiduga seotud asju, aga ka amatöörteatrite etendusi.
Kui tahta midagi ühiskonnas muuta, siis sageli ei jõuagi inimesteni ratsionaalsed põhjendused. Inimesed mõtlevad ja valivad emotsioonidega.
Mida Tartusse tegema tulite?
Võitsite kultuuripealinna tiitli – palju õnne! Aga nüüd tuleb kogu programm päriselt ellu viia. Kohtusin Tartus inimestega ja vaatasin, mis on sarnane meie programmi ja väljakutsetega. Kõik inimesed korraldavad kultuuripealinna ju alati esimest korda. Ma ise teeks nüüd mõndagi teistmoodi. 2024 on viie aasta pärast, praegu tuleb ehitada üles organisatsioon ja see pole lihtne. Praegu on väike tiim, varsti juba suurem. Meil läks Hollandis liiga kaua aega, et luua organisatsioon.