Millegipärast jäi Hiinalinna korter ostmata. Nüüd on Hiinalinn muutunud. Väga võimalik, et uuselanikud kutsuvad seda päriselt Jaamamõisaks. Jaama mõis on, muuseas, osaliselt alles. Juudaoja org Paju tänava alguses on korda tehtud. Barakkide ja tühermaa asemel on kenad uued majad. Vist odavamalt ehitatud, aga võrreldes vana Hiinalinnaga tipptasemel.
Hõngugi on säilinud. Avastasin alles 2010. aastal, et Hiinalinna taga asub isetekkeline suvilarajoon, mille hipsteripõlvkonna fotograafid on nüüdseks põhjalikult dokumenteerinud. Vähem on jäädvustatud tohutuid garaažikomplekse. Katastrikaardi järgi tundub, et garaažiread on mõnekaupa ühistutele kinnistatud. Vähemalt mitte ühe boksi kaupa, mistap kunagi, kui suurem osa garaaže kasutamata seisab, võib seal midagi põnevat sündida. Suvilakeste alast võib tulevikus saada toreda elurajooni, asub see ju Juudaoja ääres, üsna lähedal Eesti Rahva Muuseumile ja endise lennuvälja loodusrikkustele.
Kipun muudkui suurest tulevikust unistama. Otsekui oleks kohe-kohe Eestisse lisandumas kümneid tuhandeid laenuvõimelisi peresid, kelle jaoks on tarvis ehitada uusi uhkeid maju, koole ja kauplusi. Vara veel. Hiinalinna üldilme muutub pigem aeglaselt. Kõiges ju ei peagi kiirustama. Äkki võiks lausa miskit alles hoida?
Mõtlen imelikust ihast säilitada kvartalite kaupa vanaaegseid puust üürimaju. Ajad on edasi läinud. Puuküttel puumaja on anakronism, eriti kui asja keskkonnahoiu ja võimaliku inimtekkelise kliimamuutuse valguses vaadata. Hiinalinna puitbarakid on kadunud, aga sovetiaegsed viiekorruselised majad moodustavad tervikliku, võrdlemisi rikkumata ansambli. Mis oleks, kui kuulutada Hiinalinna viiekorruselised miljööväärtuslikuks piirkonnaks?