Valmisid selle aasta viimased SmartEnCity seinamaalingud

Tartu Postimees
Copy
Kuperjanovi 2 elanike üks tingimustest oli, et teos sobiks ka lastele.
Kuperjanovi 2 elanike üks tingimustest oli, et teos sobiks ka lastele. Foto: SmartEnCity

Septembri lõpul valmisid Tartus SmartEnCity projekti viimased kaks seinamaalingut. Vähemalt neli seinamaali valmivad veel uuel aastal.

Külmade ilmade saabumine tähistab SmartEnCity kunstihooaja lõppu ning septembris lõpetati projekti selle aasta kaks viimast seinamaalingut Pepleri 3 ja Kuperjanovi 2 maja seintel.

Pepleri 3 teose autor ja teostaja on Poola tänavakunstnik Seikon. SmartEnCity  projekti kunstikoordinaatori Andra Somelari sõnul sai kunstnik hoolimata kehvadest ilmaoludest ja viimase hetke ootamatutest muudatustest oma tööga erakordselt hästi hakkama. Pepleri 3 kunstikuraator, Tartu kunstnik Sirla ütles, et Seikon käis Tartus varem mitu korda ning on väga teadlik Tartu linnaruumist ja arhitektuurist. «Meie eesmärk oli luua kohatundlik teos, mis on spetsiaalselt sellele asukohale valminud,» sõnas Sirla. Ta lisas, et on lõpptulemusega väga rahul.

Kuperjanovi 2 kunstiteose autor on Tartu kunstnik Jevgeni Zolotko. Zolotko on pälvinud nii Köler Prize'i kui ka Eesti kultuurikapitali sihtkapitali preemiad. Tal on olnud näitusi nii Tartus kui välismaal.

Kui Seikon endale omaselt jättis oma teose nimeta («Untitled» – nimetu), siis Zolotko pani oma Kandinsky töödest inspireeritud maalile nimeks «Kompositsioon kukkuva jäätisega».

Kuperjanovi 2 ühistu kunstikuraatori, Tartu kunstnik Huupi sõnul võttis kunstnik kavandi loomisel eelkõige arvesse ümbritsevat: kõrvalasuvat modernset lasteaeda ja maja ümbritsevaid püramiidikujulisi tammesid. «Üks majaelanike tingimustest oli, et fassaadile tulev teos sobiks ka lastele,» kommenteeris Zolotko. Kavandi vääriliseks valis ta Vassili Kandinsky arhitektuurse ent mängleva loomingu, mis sidus teose ümbruskonnaga ühtseks tervikuks.

Kahe aasta jooksul on Tartu nutikasse linnaossa loodud 12 seinamaali. Nende autorid on kunstnikud Eestist, Lätist, Poolast ja Argentinast. Kunstiteoste loomine jätkub 2020. aasta esimeste soojade ilmadega. SmartEnCity projekti lõppedes kaunistab tarka linnaosa avalik kunstigalerii.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles