Fotod: Tartu ülikooli mälestuspäeval meenutati lahkunud rektoreid

Tartu Postimees
Copy

Eile oli Tartu ülikooli traditsiooniline mälestuspäev, kus peeti meeles meie seast lahkunud inimesi. Tänavu avati Peeter Tulviste ja Volli Kalmu haudadel ka mälestuskivid, mille rajamist on toetanud Tartu linn ja Rotary klubi. Mälestuspäevale oli lisaks ülikooliperele tulnud ka palju teisi tartlasi. 

Eile kell 16 algas Raadi kalmistu keskväljakul mälestustseremoonia, kus kõneles rektor Toomas Asser ja Tartu ülikooli Jaani koguduse õpetaja Triin Käpp. Laulis Tartu akadeemiline meeskoor.

Pärast tseremooniat suunduti endiste rektorite Peeter Tulviste ja Volli Kalmu haudadele, et avada neil mälestuskivid. Tartu ülikooli akadeemilise sekretäri Andres Soosaare sõnul oli väga tähelepanuväärne, et hauamonumendid avati just nüüd, rahvusülikooli suure juubeli künnisel. «Hiljuti lahkunud rektorid Peeter Tulviste ja Volli Kalm kujundasid mõlemad nii rahvusülikooli olevikku kui ka tulevikku,» selgitas Soosaar.

Mõlema mälestuskivi kavandikonkursile esitati kolm tööd. Peeter Tulviste hauamonumendi kavandas Tiiu Kirsipuu ning teostas ja paigaldas osaühing Kivilind. Monument koosneb kahest nurkapidi kõrvuti seisvast kivist, mille vahele moodustub väljalõigetest rist.

Volli Kalmu hauamonumendi kavandaja on Ekke Väli, teostaja ja paigaldaja osaühing Renott Kivi. Monumenti luues lähtus autor nii Kalmu tegevusest rektorina kui ka tema erialasest tööst geoloogia alal. Monumendil on kujutatud kuut süvendit, mis sümboliseerivad ülikooli peahoone sammastikku. Neli süvendit on täidetud erinevate kivimitega, kuid kaks tühjaks jäetud sambasüvendit tähistavad katkenud elu ja tööd.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on Tartu ülikooli rektorite Peeter Tulviste ja Volli Kalmu jälg Tartu linna ja meie akadeemilise maastiku kujundamisel väärikalt suur. «Nende mõlema mõju meie praegustele tegemistele ja mõtteruumile tajume siiani ning ma olen uhke, et nende kahe tartlase mälestus on nüüd lugupidavalt jäädvustatud,» lisas Klaas.

Pärast mälestuskivide avamist mindi ka teiste rektorite (alates 1918) haudadele, kuhu asetati lilled ja süüdati ka küünlad.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles