Vahur Kollom: miks me räägime jälle vihkamisest?

Vahur Kollom

FOTO: Sille Annuk

Suur oli minu üllatus, kui riigikogu reformierakondlasest asespiiker Siim Kallas rääkis vihkamisest. Väljaöeldud lause «tegelik seis on see, et kolm erakonda on koalitsioonis, nad vihkavad meid ühiselt ...» on tegelikult ise vihkamist täis. Vaadates olukorda, kui jõuliselt on üks erakond rünnanud koalitsiooni tekkimisest saadik selle moodustanud erakondasid, jätab see mulle küll vastaka mulje.

See sõnavõtt andis aga kindlasti erinevate huvirühmade vastandumisele üksnes hoogu juurde. Kas ütlemisega otsiti hoopis kaastunnet oma valijate seas, on iseküsimus.

Kui on oldud pikka aega võimul ja omatud peaministri portfelli, siis tekitabki opositsioonis olemine frustratsiooni.

Pole kahtlust, et iga erakond soovib olla võimul ning oma põhimõtteid ellu viia. Teisalt peab saama hakkama ka opositsioonis ja tegema seal sisulist tööd. Ainult umbusalduse avaldamine peaministrile pole edasiviiv pingutus.

Õige hetk on hoopis riigikogus välja tulla väga heade seadusandlike algatustega. Kui arvestada endise toitumisahela pikkust, siis inimestest ja teadmistest tõenäoliselt puudust ei ole.

Samuti tuleks asuda toetama häid algatusi, mis aitavad kaasa Eesti tasakaalustatud arengule. Eesti kaheks jagamine Euroopa Liidu toetuste saamisel, mida Vabaerakond on välja pakkunud, on üks hea näide algatustest, mida võiks toetada.

Kas ütlemisega otsiti hoopis kaastunnet oma valijate seas, on iseküsimus.

1

Ebameeldivustundel on teadagi olemas põhjused. Võibolla on kõige ilmekamalt sellele tähelepanu juhtinud praegune rahandusminister Martin Helme, kes Tallinnas Mustamäel kultuurikeskuses huvilistega kohtudes väitis ajakirjanduses vahendatu järgi, et ministeeriumiametnikud loobivad praegusele valitsusele kaikaid kodaraisse, takistavad tööd. Miks ma ei imesta?! Pikalt võimul olnud erakonnal tekib kahtlemata omadest inimestest koosnev toitumisahel.

Ma mõistan täielikult rahandusministri soovi vahetada välja ametnikke. Kerge rotatsioon on ametnikule endalegi vajalik. Peamine, et ei peletataks eemale asjatundjaid. Ka eri­arvamus on arvamus.

Kuid alati ei peitu põhjus ainult isikutes. Riigi valitsemise kulusid ja tegevust on vaja optimeerida. Vabaerakond on alati rõhutanud vajadust hoida riigi kulusid oluliselt kokku, korraldades paremini avaliku sektori tööd. Kavandatavad muudatused peavad olema läbimõeldud ja põhjendatud. Nende tulemusel ei tohi ainult kokkuhoiu eesmärgil vähendada töötajaid seal, kus riik ja inimene kohtuvad, näiteks elutähtsates teenustes, nagu meditsiin, pääste ja korrakaitse.

Vihkamine ja vastandumine ei aita, on väga palju teisi meetodeid, mis aitavad Eestis elu edasi viia.

Tagasi üles
Back