Õppurite keeleretkele paneb punkti filmi esilinastus konverentsil

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Copy
Keeleretkest osavõtjad on lõpetanud Koiva kaldal metsas lõunapeatuse ja suunduvad maanteele.
Keeleretkest osavõtjad on lõpetanud Koiva kaldal metsas lõunapeatuse ja suunduvad maanteele. Foto: Sille Annuk

Keeleretk Kristian Jaak Petersoni radadel Riiast Tartusse algas 8. juunil tema mälestuskivi juures Läti pealinnas ja lõppes 15. juunil tema ausamba juures Toomel. Retkele paneb punkti konverents, mis toimub 24. septembril kell 14 Tartu ülikooli muuseumi valges saalis.

Strenči-Valga etapil nägid õpilased Koiva jõe kaldal männi külge naelutatud kolmekeelset silti.
Strenči-Valga etapil nägid õpilased Koiva jõe kaldal männi külge naelutatud kolmekeelset silti. Foto: Sille Annuk

Emakeele seltsi abiesimehe Jüri Valge avasõnade järel kõnelevad Krista Aru, Birute Klaas-Lang, Tiiu Kuurme ja Sandra Oksaar.

Juttu on keelest kui mõtte ja ilu kodupaigast ning luuletajast kui selle hoidjast, keelepoliitika sõlmprobleemidest, aga ka keelest, milles räägitakse haridusest ja millega kujundatakse kirjanduses väärtushinnanguid.

Konverentsi kava lõppu on märgitud keeleretketeemalise filmi esmalinastus.

Keeleretke Kristian Jaak Petersoni radadel Riiast Tartusse korraldas emakeele selts, mille abiesimehe Jüri Valge sõnul aitas see propageerida eesti keelt ning andis selle kohta teadmisi nii osalevatele õpilastele kui ka laiemale üldsusele.

Teekond Riiast Tartusse oli jagatud Annelinna, Treffneri, Poska, Petersoni, Härma, Tamme ja Rõngu gümnaasiumi, Riia eesti kooli õpilaste ja õpetajate ning Eesti üliõpilaste seltsi esinduste vahel.

Retke avamisele Riias ning vahekonverentsidele Võnnu Jaani kirikus ja Rubene kirikus (mõlemad Lätis) ning Valga muuseumis ja Rõngu rahvamajas olid oodatud kõik huvilised. Lõpukonverentsile võib minna samuti igaüks, kes tunneb sellist soovi.

Päev varem, 23. septembril algab ülemaailmne eesti keele õppimise nädal, millest on teavet avaldatud Eesti Instituudi veebilehel.

Keeleretk lõppes 15. juunil Toomel Kristian Jaak Petersoni ausamba juures.
Keeleretk lõppes 15. juunil Toomel Kristian Jaak Petersoni ausamba juures. Foto: Sille Annuk
Tagasi üles