Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tartu linnavalitsuse avalike suhete osakonnale laekus tänavu kaasava eelarve 25 ettepanekut, mis lähevad rahvahääletusele.
Tänavuste ideede hulgas on mitu spordiparki ja liiklemise turvalisemaks muutmise projekti. Tooni annavad ka kunsti toomise linnaruumi ning linnataristu renoveerimise projektid.
Ideede esitamisel oli linnavalitsuse nõue, et tulemus peab olema avalikkusele kättesaadav, ei tohi tekitada linnale edaspidi liigseid kulusid ja valmima 2020. aasta jooksul. Idee peab olema seotud Tartu linnaga ning selle teostamise maksumus ei tohi ületada 100 000 eurot.
Kaasava eelarve kogusumma on 200 000 eurot, mistõttu viib linnavalitsus ellu vähemalt kaks enim hääli saanud ideed. Hääletada saab kuni kolme poolt. Selleks tuleb minna Tartu raekoja infokeskusesse (raekoja esimesel korrusel), kaasa võtta isikut tõendav dokument, või hääletada elektrooniliselt infosüsteemis Volis.
Ideed valiti välja mitmes jaos. Mais hindas neid spetsialistidest eksperdikomisjon ja kaalus, kas ideed on ajaliselt, rahaliselt ja tehniliselt teostatavad ning kas need pakuks avalikku hüve. Ekspertide otsusel sai 78 ideest järgmisesse vooru edasi 45. Kahel juhul ideed liideti ning seega oli järgmine valim 43. Roheline tuli anti 25 ideele, mis pääsevad oktoobris rahvahääletusele.
Oktoobri alguses korraldatakse kaasava eelarve ettepanekuid tutvustav üritus, kus autorid selgitavad, kuidas muudab nende idee Tartu paremaks. Toimub ka videoülekanne. Hääletus algab 3. oktoobril kell 0.00 ja lõpeb 10. oktoobril kell 18. Seejärel antakse teada tulemused.
Tartu pakkus 2013. aastal esimese omavalitsusena linlastele välja võimaluse esitada kaasava eelarve ideid. Kolmel esimesel aastal said inimesed otsustada 140 000 euro üle, 2016. aastal suurendas linnavolikogu kaasava eelarve summa 150 000 euroni ning 2018. aastal 200 000 euroni. 2014. aastast oli kõigil hääletajatel kuni kolm häält. Keskmiselt kasutatakse ühel hääletusel kahte häält.
Hääletajaid iga aastaga olnud üha rohkem. 2013. aastal võttis hääletusest osa 2645 inimest, möödunud aastal 5291. Samas on kahanenud esitatud ideede arv: kui 2013. aastal esitati 158 ideed, siis sel aastal oli neid esimeses valikuetapis 78. Eelmistel aastatel on kaasava eelarve ettepanekute esitajate alumine vanusepiir olnud 16. eluaasta.
Sel aastal saab hääletusel saab osaleda iga vähemalt 14-aastane inimene, kelle elukoht on Tartu.