Euroopa kultuuripealinn on Euroopa Liidu üks suurimaid ja hinnatuimaid ettevõtmisi. Seda on öelnud ka Euroopa Komisjoni haridus-, kultuuri-, noorte- ja spordivolinik Tibor Navracsics, kellega kohtusin Eesti eesistumise ajal Tartus Euroopa spordinädala avamisel. Navracsics on pärit Tartu sõpruslinnast Veszprémist, mis hakkab Euroopa kultuuripealinna tiitlit kandma 2023. aastal. Juba septembrikuu lõpul oleme koos Tartu 2024 meeskonnaga Veszprémi kutsel seal külas, et arutada edasist koostööd.
Tartu peab olema nähtav kogu Euroopale, mis tähendab lisaks atraktiivsele kultuuriprogrammile ka häid ühendusteid.
Tartu on unikaalses olukorras, kus varasema kultuuripealinna kogemusega on meie kaks sõpruslinna, Turu (2011) ja Riia (2014), ning tiitliaasta seisab ees veel kahel. 2022. aastal kannab seda tiitlit sõpruslinn Kaunas ja 2026. aasta Euroopa kultuuripealinnaks kandideerib meie hea sõpruslinn Tampere, keda Tartu 2024 meeskond kohe pärast tiitli võitu oma kogemusega nõustamas käis. Nii annab kultuuripealinna tiitel teise mõõtme ka meie suhetele sõpruslinnadega.
Tartu peab olema nähtav kogu Euroopale, mis tähendab lisaks atraktiivsele kultuuriprogrammile ka häid ühendusteid. Kultuuripealinna tiitel annab meile veel ühe veenva argumendi jätkata konstruktiivseid läbirääkimisi riigi ja transpordiettevõtetega paremate ühenduste loomiseks.
Praeguseks oleme ühiselt ära teinud suure ja tänuväärse töö, mis tipnes 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna korraldusõiguse võitmisega. Nüüd tuleb kõik esitletud plaanid võimalikult kõrgetasemeliselt ellu viia. Euroopa ootab meilt omanäolist ja atraktiivset programmi ning läbimõeldud samme selle tutvustamiseks.
Teeme kõik selleks, et Tartu 2024 positiivsed mõjud ulatuksid tiitliaastast märksa kaugemale, et võidetud tiitliga kaasnev teekond tekitaks uhkust oma linna ja piirkonna üle nii tartlastes kui ka lõunaeestlastes.
Euroopa suurima kultuuriprojekti tiitli võit on terve Eesti võit, võimalus, mida ei tohi jätta kasutamata.