Tartu südalinnas valmisid järjekordsed seinamaalingud (1)

Tartu Postimees
Copy
Marje Üksineni teos aadressil Turu 3.
Marje Üksineni teos aadressil Turu 3. Foto: Silver Siilak

Eelmisel nädalal valmisid Tartus tunnustatud graafikute Marje Üksineni ja Mare Vindi kavandite järgi loodud seinamaalingud. Targa Tartu ehk SmartEnCity projekti raames on praegu lõpetamisjärgus või juba valminud 11 kunstiteost, mis moodustavad omapärase 2,1 kilomeetri pikkuse avaliku galerii Eesti ja välismaa kunstnike loomingust.

Mare Vindi teos aadressil Aleksandri 3.
Mare Vindi teos aadressil Aleksandri 3. Foto: Silver Siilak

Vastvalminud Aleksandri 3 ja Turu 3 majale loodud seinamaalingute kuraatori ja kunstikeskkonna NOAR.eu eestvedaja Andra Orni sõnul oli seinamaalingute loomine mitmeliikmelisele tiimile paras katsumus: vihm ja keerukas tehniline teostus panid proovile esialgsed plaanid, mistõttu venisid tööpäevad vahel ka kella kaheni öösel.

«Majarahvas oli väga sõbralik ja mõistev mõlema maalingu tegemisel. Kui alguses oldigi veidi skeptilised, siis õhtu lõpuks ulatati meile läbi akna juba ploome, et nälg väga ei näpistaks,» kiitis Orn toetavat vastuvõttu.

Aleksandri 3 hoonele loodud minimalistlike põõsaste autori Mare Vindi looming sündis koostöös hoone projekteerijatega, mistõttu erineb tulemus märgatavalt teistest teostest. Tavapäraseks muutunud otsaseinte ja aknapalede kontrastsetes toonides värvimise asemel sai kogu hoone minimalistliku lahenduse, mis toetab kunstniku loomingut ning annab hoonele modernse ilme. Loodud pargimotiivid kujutavad kunstniku Idamaade filosoofiast inspireeritud ideaali – eheda looduse ja inimkätega loodu vahelist täiuslikkust.

Kunstnik Marje Üksine kavandi järgi valminud Turu 3 seinamaaling erineb teistest nii visuaalselt kui ka perspektiivilt. Hoonel on kasutatud dekoratiivsete kujunditena ringe ja riste, mida võib vaadelda ka kui eestlastele omaseid geomeetrilisi pere- ja kaitsemärke, mis tehti koduseinale kaitseks kurja vastu. 

2016. aastal käivitatud SmartEnCity projekti tulemusena tekib Tartu kesklinna nutikas ja energiasäästlik linnaosa, kus asuvad liginullenergiahooneteks renoveeritud kortermajad. Lisaks saavad kõik projektis osalevad majad ka värske ja atraktiivse välimuse. Eesti ja lähiriikide kunstnike kavandatud seinamaalingud loovad Tartusse  ühest küljest seninägematu avaliku linnagalerii ja teisest küljest tõstavad esile projektiga liitunud targad kortermajad.

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles