Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
tartu

Elektriteatris näeb Ungari filmiparemikku
Kinno pääseb tasuta!

1982. aastal võõrkeelse filmi Oscari pälvinud «Mephisto». FOTO: Internet Movie Database

Järgmisel teisipäeval algavad Elektriteatris ungari filmi õhtud. Esimesena linastub  1982. aastal võõrkeelse filmi Oscari pälvinud «Mephisto».

Kavas on nii kõikjal maailmas auhindu pälvinud kui vähem tuntud, ent ungarlaste endi poolt palavalt armastatud kinolugusid.

Filmid jõuavad kinolinale koostöös ungari instituudiga. «Meie viimaste aastate väärtfilmid on linastunud Cannes'i, Berliini ja Tallinna rahvusvahelistel filmifestivalidel. Hea meel on nüüd tuua ainulaadne kava ka Tartu filmisõprade ette,» ütles ungari instituudi juhataja Tamás Orosz.

Programmi kuraatori Krisztina Tóthi sõnul avab ungari filmi õhtute valik akna nii Ungari lähiajaloole kui ka tänapäevale. «Vahel huumori, vahel ilu prisma kaudu võiksid siinsed kohalikud leida Kesk-Euroopaga ühildumispunkte,» põhjendas Tartu ülikooli ungari keele lektor Krisztina Tóth filmide valikut.

Žanritest on esindatud ajaloolised suurekraniseeringud, nüüdisaja filmitegijate uusteosed, sotsialismiaegne satiir, aga ka madjarite lemmikmultifilmid lapsepõlvest.

Ungari filmitegijad on filmimaailma areenil tegutsenud kino algusaegadest peale, alates vendade Lumière'ide esimeste filmide esilinastusest 1896. aastal Budapesti kuninglikus hotellis. Teiste seas on silmapaistvad Ungari režissöörid István Szabó («Mephisto», «Kolonel Redl»), Béla Tarr («Perekondlik tulepesa», «Mees Londonist», «Saatana tango») ja Miklós Jancsó («Ilusal sinisel Doonaul», «Mulle andis vanajumal laterna kätte Pestis»).

Ungari filmi õhtutel linastuvad teosed inglis- või eestikeelsete subtiitritega. 

Elektriteatrisse jõuavad filmid koostöös Ungari riikliku filmiarhiiviga, Ungari produktsioonifirma Film Positive ning Eesti levitajatega Must Käsi ja A-One Films. Programmi toetab Ungari välis- ja kaubandusministeerium.

Kõik seansid on publikule tasuta. Ungari filmid täidavad kino 17. septembrist 12. novembrini teisipäeviti algusega kell 20.

Tagasi üles
Back