Elva uus linnakeskus saab homme nurgakivi

Tartu Postimees
Copy
Foto: Kayvo Kroon

Homme kell 16 asetab Elva vallavanem Toomas Järveoja uue linnakeskuse nurgakivi. Keskus valmib oktoobri lõpuks. 

Linnasüdame projektiga soovitakse luua jalakäijale mugav ja tegevust täis avalik ruum. Selleks korrastatakse ka Kesk tänav ja ehitatakse linnaväljak. Tänaval uuendatakse pärnaallee ja juurde tuleb 49 tänavaäärset parkimiskohta. Tuleb ka kergliiklustee ning jalgtee on palistatud haljastatud istumispesadega.

Keskväljakule paigaldatakse laste mänguala tasakaalupallide ja -rajaga, liumägi ja vedrukiiged. Sportimiseks tulevad trenažöörid, lauatenniselaud ning puhkamiseks võrkkiiged ja soojad kivid. Janu saab kustutada joogipunktis. Arbi järvele ulatuvale keskväljakule rajatakse puidust rannaplatvorm koos vee kohal oleva lamamisvõrgu ja purskkaevuga. Arbi järve äärde ehitatakse ka avalik tualettruum.

Elva vallaarhitekti Jaanika Saare sõnul annab projekt Elvale südame. «Elva linna keskväljakut on sisuliselt asendanud Kesk tänav, mis kulgeb ajaloolise raudteejaama ja Uderna kõrtsihoone vahel,» ütles ta. Saar lisas, et linna aktiivne keskus on aegade jooksul rännanud kord ühele, kord teisele poole tänava otsa. «Ehitustööde lõppemisel on ka Elval keskväljak, kuhu tähtsateks sündmusteks koguneda. Loodame väga, et uus linnaväljak jõuab elvalaste südamesse,» lisas Saar.

Linnaarhitekt leiab, et uus lahendus arvestab Elva väikelinna olemusega ja ei satu vastuollu kohaliku arhitektuurikeelega ning harjumuspäraste liikumistrajektooridega. «Peale selle arvestab uus tänavalahendus rohkem jalgsi ja rattaga liiklejatega,» ütles Saar.

Nurgakivipaneku üritusel osalevad ka projekti autorid, Eesti arhitektide liidu esindajad, ehitusfirma RTS Infa esindaja ning RTK esindajad.

Kell 18 näidatakse uuel väljakul lühifilmi Kesk tänava ehitusest ning kell 20 linastub välikinos film «Johannes Pääsukese tõeline elu». 

Elva linnasüdame ajakohastamise tööd on graafikus ning ehitustööd lõppevad 28. oktoobril. Praegu on käsil teekatendi rajamise lõpetamine ja on alustatud väikevormide paigaldamist.

Elva linnakeskuse arhitektuurivõistlus toimus 2016. aasta talvel ja selle võitis töö nimega «Sõstrapõõsaste vahel», autorid on arhitektid Ülle Maiste, Diana Taalfeld, Anne Saarniit, Roomet Helbre ning Taavi Kuningas arhitektuuribüroodest AT HOME, NU, ubin pluss ja TEMPT. Väljakut ehitab RTS Infraehitus.

Projekti kaasrahastatakse Euroopa Liidu Euroopa regionaalarengu fondist. Toetuse suurus on ligi üks miljon eurot, Elva vald panustas 3,2 miljoni euroga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles